10 лоши навики кои прават да изгледате постари отколку што сте

628

Веднаш штом ќе стасаме до средината на 20-те години, многу жени сакаат да го сопрат стареењето. Нашата кожа добива тенки линии и брчки веќе во 20-тите години, кои стануваат поочигледни во 30-ти и 40-тие години.

Колку сме постари, нашата кожа станува сè поопуштена. Многу жени се обидуваат да го “поправат” тоа со креми и лосиони, додека други ја прифаќаат оваа состојба.

За жал, Холивуд ужива да нѝ покажува жени од 50-тите и 60-тите години кои изгледаат како да не старееле со децении. Се разбира, тие имаат лични тренери и шминкари, како и полесен пристап до пластичната хирургија ако се одлучат за неа.

Ако сакате да го одржите здравиот и младешкиот изглед по природен пат, обидете се да промените некои од вашите секојдневни навики.

1. Не консумирајте храна богата со хранливи материи

Во текот на животот, нашата кожа е изложена на многу фактори: сонце, ветер, вода и многу други. Таа за да се подготви да се справи со овие фактори, ние треба да ја заштитиме од внатре, така што ќе внесуваме хранливи материи од овошје и зеленчук.

2. Носете стари градници?

Градниците, како и другите алишта, се растегаат. И покрај фактот дека повеќето од нас го знаат ова, ние продолжуваме и понатаму да ги носиме. Носењето стар, опуштен градник ќе направи да изгледате постари, бидејќи нема да обезбеди соодветна поддршка за вашите гради. Плус, обликот на градите се менува како што старееме, па можеби повеќе не носите иста големина кога последен пат сте го купиле – па затоа секогаш обрнете внимание на големината на градите!

Продолжува на страна 2