Правила за здрав живот што се покажале лажни

606

Миење заби по секој оброк

Јадеме многу кисела храна во текот на денот – чај од лимон, кисели краставички, преливи за салати… Остатоците од оваа кисела храна го оштетуваат емајлот на забот. Миењето веднаш по оброкот може да ја направи штетата уште полоша. Покрај тоа, честото миење може да предизвика крвавење и болка во непцето. Немојте да го следите секој нов совет. Доволно е да ги миете забите наутро и навечер.

Откажување од печива

Лебот содржи многу неопходни хранливи влакна кои го отстрануваат холестеролот од вашето тело. Исто така лебот ја подобрува работата на дигестивниот систем. Се разбира, ова не значи дека треба да јадете само леб, доволно се 200 грама дневно.

2 литри вода дневно

Количеството вода што го пиете треба да е соодветно со вашата тежина – 30 милилитри за секој килограм. Треба да обрнете внимание и на факторите како временски услови, влажност и губење вода за време на вежбање. За да ја одржите рамнотежата на вода во телото можете да пиете и чај, кафе, сок и други течности.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.