Не ви се допаѓа горчливата храна? Размислете повторно, бидејќи навистина може да ви помогне

100

Ако навистина не сакате горчливо, не значи дека не можете да се навикнете на тој вкус.

Што имаат заедничко италијанската цикорија, грејпфрутот и прокељот?

Тие содржат супстанци кои рецепторите ги откриваат за горчлив вкус на нашиот јазик. Ова се здрави намирници, па дури и да не сакаме горчлива храна, добро би било повремено да ја внесуваме во исхраната.

Од петте различни видови вкусови, слатко, солено, кисело, горчливо и умами, горчливиот вкус несомнено не е омилен. Ако мислите дека горчината е нешто што треба да го избегнувате, го пропуштате вкусот и хранливите придобивки од многу намирници.

Горчливата храна може да има остар, често лут вкус. Некои горчливи јадења имаат посуптилен вкус, а во многу такви намирници наоѓаме и елементи на сладост или киселост.

Нутриционистите веруваат дека заедничкото својство на горчливата храна е нивната корист за цревата и варењето.

Горчливата храна ја поттикнува работата на дигестивниот систем, го намалува апетитот и ги ослободува дигестивните сокови во панкреасот. Затоа, може да биде корисно да пиете горчлив пијалок пред јадење или да додадете горчлива храна во вашиот оброк или како предјадење.

Зошто толку многу луѓе не сакаат горчлива храна?

Ова ни е вродено бидејќи горчливиот вкус обично сигнализира дека нешто може да биде отровно, објасни Christina Esser, предавач на германскиот универзитет за превенција и здравствен менаџмент.

Многу растенија произведуваат горчливи материи токму за да се заштитат од предатори.

Но, можете да се навикнете на горчливиот вкус. Ова објаснува зошто некои луѓе не уживаат во првата голтка незасладено кафе или зошто многу деца го мразат прокељот.

Што ја прави горчливата храна толку здрава?

Горчливите материи го подобруваат варењето, објасни германската организација за помош на дијабетичари. Тие го поттикнуваат производството на стомачна киселина и жолчка, што го олеснува варењето на мрсната храна.

Горчливата храна истовремено го намалува чувството на глад и желбата за слатки, што е предност за луѓето со дијабетес или прекумерна тежина, но и за сите останати.

Esser истакнува дека горчливите материи имаат антиинфламаторно дејство и можат да го намалат ризикот од развој на срцеви заболувања.

Доколку сакате да внесете повеќе горчливи материи во вашата исхрана, најдобро е тоа да го правите тоа чекор по чекор. Прво можете да комбинирате горчливи и слатки компоненти.

Салата од тиквички и италијанска цикорија измешани со бобинки од калинка и солено-сладок прелив се вкусен почеток, советува Christina Esser.

Дали горчливите материи можат да бидат штетни?

Во некои случаи да. Се советува претпазливост, на пример, ако тиквичката, краставицата или тиквата имаат горчлив вкус, предупредува германската организација за помош на дијабетичарите.

Тој зеленчук не треба да има горчлив вкус, а ако тоа се случи, тоа значи дека содржи несакани, токсични материи. Во тој случај, таквиот зеленчук треба да го фрлите.

Ако јадете грејпфрут или пиете сок од грејпфрут, имајте на ум дека ова овошје може да го намали или зголеми ефектот на лековите што ги земате.

Ова се однесува, на пример, за лекови за намалување на холестеролот или лекови за третман на кардиоваскуларни заболувања.

Дали додатоците со горчливи материи се опција за вас?

Некои додатоци во исхраната се базираат на растителни екстракти кои содржат горчливи материи.

На пример, можете да добиете капсули со екстракт од артичока. Нутриционистката Astrid Tombek вели дека сепак треба да се одлучите за свеж зеленчук наместо капки, капсули или таблети.

Зеленчукот е поевтин, повкусен и подобар поради другите здрави состојки кои ги содржат.

Друга работа што треба да се има на ум – додатоците во исхраната може да доведат до предозирање. Ако наместо суплементи конзумирате природни горчливи материи од зеленчук, билки или салати, тоа нема да се случи бидејќи во одреден момент горчливиот вкус станува премногу интензивен.

ГОРЧЛИВ ЗЕЛЕНЧУК

 • Брокула
 • прокељ
 • зелка
 • карфиол
 • коријандер
 • чај и листови од глуварче
 • див аспарагус
 • темна чоколада
 • кељ
 • рукола
 • зеље
 • радич (италијанска цикорија)
 • лободА
 • јаболков оцет
 • зелен чај.

Дали горчливата храна е богата со хранливи материи?

Горчливиот зелен зеленчук како рукола, кељ и брокула се богати со витамини, минерали, антиоксиданси и корисни растителни компоненти како што се витамините А, Ц и Е, како и со калциум, калиум и магнезиум.

Во споредба со спанаќот, глуварчето, кое има горчлив вкус, има 8 пати повеќе антиоксиданси, три пати повеќе витамин А, пет пати повеќе витамин Е и двојно повеќе калциум.