Вирусен невролог открива пет работи кои ќе ви го одблокираат мозокот и во исто време ќе му помогнат на вашето тело

828

Коди Изабел е 26-годишен невронаучник од Канзас Сити, кој сака да ја сподели својата љубов кон науката и како функционира човечката природа и мозокот со јавноста.

На својот TikTok профил има повеќе од 120.000 следбеници, а таму редовно објавува разни интересни работи од областа на неврологијата, но дава и корисни совети.

Коди неодамна објави видео кое стана вирално преку ноќ, го погледнале повеќе од 1,3 милиони луѓе, во кое објаснува кои пет работи никогаш не би си дозволил да ги направи во обид да го одржи својот мозок, а со тоа и неговиот живот, здрав и во форма.

Тој истакна дека ако повеќето ги следат овие чекори, за само 30 дена ќе видат промени во нивното ментално и физичко здравје, како и нивниот целокупен начин на живот.

1. Спијте доволно

Прво на неговата листа на работи што никогаш не би ги направил е да не дозволи некој или нешто да му го наруши распоредот за спиење. „Помалку сон значи помалку живот“, накратко прокоментира тој, а потоа објасни дека сонот е многу корисен бидејќи ги намалува „траумите од секојдневниот живот“ кои спонтано се формираат во мозокот. Ова не е ново, бројни студии покажуваат дека континуираниот дефицит на сон може да влијае на мозокот, да го наруши учењето, да ги наруши когнитивните и менталните способности, да ги забави нашите реакции и да предизвика проблеми со меморијата.

2. Редовно медитирајте

Коди ги охрабрил своите следбеници редовно да медитираат и рекол дека тој лично никогаш не ја прескокнува практиката. „Медитацијата е лесен начин да го смирите вашиот ум, да ја намалите анксиозноста, да ја намалите депресијата и да го отстраните стресот од вашиот мозок“, рече тој, додавајќи дека само 10 минути медитација дневно ќе го подобри вашиот севкупен квалитет на живот.

3. Избегнувајте алкохол

Овој млад експерт изјавил и дека не треба да консумирате алкохол. „Алкохолот директно влијае на вашиот мозок и ве депресира“, истакнува тој. Долготрајното, интензивно консумирање алкохол може да доведе до проблеми со учењето и меморијата, па дури и да доведе до влошување на состојбата на менталното здравје. Бидејќи алкохолот влијае на патиштата за комуникација и обработка на информации, тој има директно влијание врз самиот мозок. Пиењето, дури и за краток временски период, може да доведе до конфузија, намалена способност за донесување правилни одлуки и оштетување на моторната координација.

4. Бидете физички активни

Коди исто така истакна дека никој не треба да се доведува во ситуација да нема време за мала физичка активност. Тој објасни дека вежбањето и активноста воопшто ослободуваат невротрофичен фактор добиен од мозокот, или BDNF, кој е важен за здравјето на нервните клетки, намалување на мозочната магла и зголемување на способноста за учење. Вежбањето позитивно влијае на расположението и ви дава можност да се ослободите од стресот, а физички активните луѓе исто така имаат подобар сон. Експертите велат дека на повеќето луѓе им требаат најмалку 150 минути физичка активност секоја недела.

5. Заборавете на неодлучноста

Коди на крајот истакна дека никогаш не би дозволил неодлучноста да го кочи. „Нашиот мозок е создаден да донесува одлуки, да дејствува на работите и да учи преку неуспех“, рече тој, додавајќи дека тој самиот учи преку принципот „дејствувај и приспособи го својот пристап“. Некои студии укажуваат дека коренот на неможноста да се донесуваат одлуки е грижата. Кога сме загрижени за изборот што треба да го направиме, често реагираме со избегнување.