Намалете ја болката, проширените вени и недостатокот на меморија со овие листови

1168

Само некои луѓе знаат дека ловоровиот лист, кои се користи во кујната, може да биде многу корисен за нашето здравје.

Ловоровиот лист се користи за подготовка на одличен лек со масло кое поседува многу корисни својства за нашето здравје и можете да го приготвите дома! Предности од ловоров лист:

– смирување на нервниот систем
– имунолошки систем
– намалуваат проблемите со дебелото црево
– намалуваат и стимулираат процесот на потење
– многу корисни при болки во зглобовите и со тоа помагаат при проширени вени
– подобрување на менталната активност како целина.

рецепт:

30 грама свеж ловоров лист и 250 мл маслиново масло

Приготвивање:

– туткате го ловоров лист
– Треба да се забележи малку масло да излегува од нив
– Оставете ги да се исушат
– Потоа измешајте го со маслиновото масло и да ги држите во стаклена тегла
– Покријте ги и оставете го да се одмори така во тек на 2 недели, на ладно и суво место.
– По некое време, треба да ги замените пресече листови со нови, па мирисот може да се засили со помош на истата постапка
– Покријте и оставете за уште две недели.
-Използвајте парче газа или памук за мачкање.

Предности од ловоровотов масло пожелно е да се користи топло.

Намачкајте ја погодената област со маслоро. Можете да го користите и за проблемите на ушите или за лекување на мигрена.

За силна болка во главата, масирајте ги со ова масло слепоочниците и болката ќе исчезне побрзо.

Можете дури да го замените аспиринот со користење на ловоров масло, бидејќи ова масло ја намалува телесната температура. Тоа го подобрува апетитот. Тоа ви помага да се отстранат болки во стомакот и цревни проблеми.

Нормализира бубрежната и хепаталната функција. Ова масло може да се користи како лосион за решавање на проблеми со кожата. Тоа е многу ефикасно и може да се користи како лосион против мозолчиња и акни.