Ленено семе помага во намалувањето на телесна тежина

145

Лененото семе содржи многу витамини, минерали, масни киселини и влакна кои ја регулираат работата на цревата.

Познато е дека лененото семе го чисти организмот од отровите, го забрзува метаболизмот, го намалува нивото на шеќер во крвта и го намалува апетитот.

leneno-semeИсто така, лененото семе апсорбира извесни состојки од храната и ги чисти цревата, а истовремено го снабдува организмот со лецитин.

Всушност, масните киселини што ги содржи лененото семе помагаат во топењето на масните наслаги и затоа лененото семе е одлично за слабеење.

Помага да се изгуби вишокот килограми, но и да се одржува саканата телесна тежина.

Напитокот од ленено семе кој ви го предлагаме ќе ви помогне на здрав начин, брзо и едноставно да се ослободите од вишокот килограми.

Освен за слабеење, овој напиток е многу делотворен и корисен и за третман на гастритис, чир на желудникот, хроничен затвор и хемороиди.

Исто така, помага во лекувањето на циститис и пиелонефритис.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.