Брезов сок – еликсир за здравје и убавина

861

Кои се вашите омилени пијалаци?

Ако меѓу нив спаѓа и кокосовата вода, тогаш си подарувате не само задоволство за сетилата, но и повеќе здравје.

Во следните редови ги сподеуваме здравствените придобивки и на еден друг многу корисен, но малку познат пијалак – брезова вода или позната уште како брезов сок.

Заедно со кокосовата вода, овие два пијалаци се сметаат за едни од најкорисните. Брезовата вода е освежувачка, има пријатен малку сладок вкус, и е изведен од брезови дрвја кои растат на земјиштето претежно на Северна Америка. Богата со витамини, минерали и антиоксиданти, еве како нè прават здрави:

Го подобрува оралното здравје

Консумирањето брезова вода може да ви помогне да останете во добро здравје на усната шуплина, благодарение на содржаниот во неа ксилитол. Природниот шеќер може да го намалиме ризикот од формирање на кариес, како и да ве заштити од различни видови бактерии.

Ксилитолот е природен шеќерен алкохол, кој се добива од брезовите дрвја. Докажано е дека го подобрува оралното здравје и е широко употребувана замена за шеќер.

Го елиминира целулитот

Ако почитувате диетален режим на исхрана, пијалаците кои ги земате се од суштинско значење. Кога сакате да го елиминирате целулитот, пијте брезов сок. Тој има силно диуретско својство, што помага за отстранување на вишокот течности од организмот, токсините и урична киселина.

Редовниот внес на брезов сок, заедно со избалансирана исхрана видливо го намалува целулитот и ја подобрува структурата на кожата.

Го намалува холестеролот

Брезовиот сок содржи соединение наречено сапонин што докажано го намалува нивото на холестерол во крвта. Сапунините може да го намалат холестеролот преку поврзување со жолчните киселини.

Жолчните киселини формираат мешани потомства со холестерол, што го олеснува апсорбирањето. Редовното консумирање на брезов сок помага за регулирање на нивото на холестерол и одржување на добро здравје.

Го промовира здравјето на црниот дроб и бубрезите

Брезовата вода делува како моќен природен детоксикатор за црниот дроб. Таа ги доловува и неутрализира токсичните отпадни продукти кои само црниот дроб може да ги обработува, како алкохол, заситени масти и други.

Од друга страна потрошувачката на брезова вода го фаворизира здравјето и функцијата на бубрезите, а и го елиминира и филтрира отпадот во уринарниот тракт. Благодарение на овој природен еликсир организмот ја добива детоксикацијата од вишокот сол, урична киселина, фосфати, амонијак.

Екстрактот од бреза се содржи во редица хербални суплементи за подобрување на бубрежната функција и здравствената состојба на мочниот меур.

Ја подмладува кожата

Брезовата вода помага за заштита на кожните клетки. Освен за пиење, водата може да се користи и како тоник за олеснување на проблеми со кожата како акни и егзема (по истривање на исчистена кожа, кога водата ќе се исуши на кожата е добро да исплакнете со млака вода).

Редовниот внес на брезовиот пијалак не само подмладува, но исто така ги штити и клетките на кожата од оксидативен стрес, вклучувајќи од штетното влијание на ултравиолетовите зраци, загадувањето на животната средина.