Исхрана и диета според зодијачкиот знак – Лав

632

Луѓето од знакoт Лав се љубители на скапа храна, јадењата кои се подготвени од квалитетни состојки.

Претпочитаат да се хранат во префинети ресторани и секогаш во пријатно друштво. Иако не се многу по подготовката на храна, тие со задоволство ќе се обидат да направат голем собир со добра трпеза во домот.

Имаат здрав стомак, но треба да прифаќате повеќе храна богата со витамини, заради здравјето на срцето.

Која храни е корисна за вашето здравје, освен оризот?

Јадете повеќе портокали, ананас, мандарини, јаболка, праски. Од зеленчукот додавајте кон дневното мени бамја, маслинки, брокула , моркови, домати и други. Не ги пропуштајте и снегулките и билките како кашу, бадеми, семки од сончоглед, ореви, анасон, босилек, црн пипер, каранфилче, коријандер, ким, кари, лук, ѓумбир, рен, јавор, нане, синап, морско оревче, мудрец , сарсапарила и други.

Внимавајте со потрошувачката на нездрави јаглехидрати, сосови, маринади и преработена храна. Тие ќе ве натераaт да се чувствувате бавни, а за лавовите е важно секогаш да бидат енергични и во форма.

Бидејќи летната сезона се приближува, а вие, драги Лавови, сте прилично суетни и сакате секогаш да изгледате привлечно, споделуваме со вас една 3-дневна диета , која може да се прошири во случај да се чувствувате добро.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.

Продолжува на страна 2