Витаминска бомба која чува од коронавирусот

665

Зимно време и при промената на сезоните обично прифаќаме додатоци во исхраната со минерали и витамини за да го засилиме имунитетот.

Паралелно со нив е подобро да додадеме на секојдневниот живот и комбинација од неколку состојки, кои не само што се богати со важни хранливи елементи, но и докажано го засилуваат имунитетот.

Снимете си го следната рецепт за елексир, кој ќе ви помогне да ги држите подалеку настинките и грипот.

Потребно 

  • 200 грама сушени кајсии
  • 200 грама суви сливи
  • 200 грама сушени смокви
  • 200 грама ореви
  • 200 грама суво грозје
  • 200 грама мед
  • мало парче рендан ѓумбир
  • сок од 1 лимон

Подготовка

Тежината на состојките може да биде поголема или помала. Овошјето и оревите се сечат на ситно и се ставаат во сад. Кон нив се додаваат сокот од лимон и медот.

Сето се промешува многу добро и се префрла во голема стаклена тегла со капак.

Чувајте ја смесата 2-3 дена на ладно и темно место, а потоа во фрижидер.

Поткаснувајте секој ден по 2-3 лажици, а на деца под 5-годишна возраст давајте им по 1-2 лажички.