Поделена личност, склона кон дрога, алкохол и скандали, влегувал од брак во брак, притоа криејќи дека е хомосексуалец

896

Тој беше главното лице во златниот Холивуд, но не беше среќен. Не знаејќи што сака, деновите ги минуваше пијан и под дејство на дрога.

Кери Грант беше една од најголемите ѕвезди на златното доба на Холивуд, а во новата книга „Кери Грант: брилијантно маскирање“ од Скот Ајман беа откриени бројни детали од неговиот живот. “Кери е целосно измислен лик и јас ја играм таа улога цел живот. Нема шанси навистина да сум Кери Грант. Во умот сум негативец по име Арчи Лич.

Сепак, мислам дека Кери Грант направи многу чуда во текот на мојот живот”, вели во една од неговите изјави пронајдена во книгата. Биографијата ја следи и внатрешната борба на Грант околу сексуалноста што ја имал во себе со години. Вистинското име на Грант беше Арчибалд Лич и за време на неговата бурна кариера застана пред олтарот четири пати, тој беше лудо заљубен во Софија Лорен, а поради неговиот ненадеен темперамент и нарцизам, тој беше и на терапија.

Неговата трета сопруга, актерката Бетси Дрејк, го запозна под психотерапија и ЛСД. Лич е по потекло од Бристол, Англија, и како момче сонувал да избега од родниот град. Тој отпатува за Њујорк во средината на дваесеттите години од минатиот век и одлучи дека никогаш нема да се врати во Англија. Таму се приклучи на група акробати кои одржуваа настапи низ градот.

Воодушевен од Холивуд

Пред да се пресели во Лос Анџелес, научил да глуми од неговите модели, чии движења ги копирал и сето тоа време бил огорчен за односот што го имал со неговите родители пред да замине во САД. Дури по многу години тој му призна на психијатарот дека причината за неговата поделена личност беше тој самиот, а не неговите родители. “Сфатив дека се правам несреќен. Имав многу проблеми низ годините, но тоа беа проблемите на Арчи Лич, а не на Кери Грант”, рече еднаш актерот.

Халуциногените лекови некое време му беа дневна рутина, па не криеше дека зема ЛСД. Тој размислувал за глума додека живеел во Њујорк, каде ја запознал актерката Феј Вреј, која подоцна се прослави со филмот „Кинг Конг“ во 1933 година. Кога пристигна во Холивуд, се обиде повторно да стапи во контакт со неа, во надеж дека ќе му помогне да изгради кариера. Имаше среќа затоа што таму беше киднапиран од Парамаунт, а во текот на една година се појави во дури 10 нивни филмови. Во тоа време, тој започна врска со Вирџинија Ширли, која подоцна му стана прва жена, но тие беа во брак само десет месеци.

„Бев заљубена во Кери, но тој беше заљубен во себе и немав шанса“, рече актерката по разводот. Живееше и со актерот Рендолф Скот, а нивните животи привлекоа големо внимание и сите мислеа дека се во врска. Вториот пат тој заплови во брачните води со Барбара Хатон, која подоцна се пожали дека Кери не е толку забавен во приватниот живот како што беше на филмот. Нивниот брак не траеше долго, а гласините за Грант почнаа да кружат сè повеќе во Холивуд. Колегите не го сакаа поради неговиот непредвидлив темперамент и затоа што секогаш се опиваше премногу и беше непријатен. Многумина исто така мислеа дека е скржав.

Беше бесен на Софија Лорен

Неговиот трет брак со Бетси Дрејк беше осуден на пропаст уште од самиот почеток поради едно патување. На самиот почеток на бракот, тој замина да снима филм во Шпанија, а негова колешка беше Софија Лорен. Тој се вљуби во неа на прв поглед. Тој дури и ја запроси, но таа беше лудо заљубена во италијанскиот продуцент Карло Понти.

Грант беше бесен затоа што никој претходно не го одбил. Четврти пат застана пред олтарот со актерката Дајан Канон и клекна на колена кога ја виде во ТВ-емисија. Заедно имаа ќерка Џенифер, која Кери ја обожаваше, но тој не беше добар сопруг за неговата четврта жена. Кери Грант почина во декември 1986 година, а неколку дена пред смртта, тој изјави дека воопшто жали што имал актерска кариера и посакува да бил подобар човек, татко и сопруг.