Новaта варијанта сѐ поблиску до Македонија | “Може да предизвика пандемија 2.0! Се плашам дека веќе е распространет по светот”

588
Случаите на Омикрон веќе се забележани во Јужна Африка, Боцвана, Хонг Конг, Израел и Белгија. Но, постојат сомнителни поединечни случаи кои се секвенционираат во Германија, Чешка и Австралија.

Иако бил вакциниран и негативен на првиот тест, за само два дена развил многу висок број на вируси, а по сѐ изгледа дека новиот вид многу полесно патува низ воздухот.

Уште пред појавата на новиот вид, кој ги има сите предиспозиции да може да предизвика катастрофален петти бран, Европа бележеше црни бројки на новозаразени и прибегна кон заострувачки мерки.

Германија ги заостри правилата за невакцинираните, Франција ги прошири мерките околу пропусниците за Ковид, Белгија ги затвори ноќните клубови и спортските настани во затворени простории, а Австрија воведе карантин како ниеден друг од последниот бран.

Опасен мутант кој антителата не го препознаваат

А потоа беше откриен нов вид во Африка, со повеќе од 30 мутации на протеинскиот шилец, што, стравуваат експертите, може да ја намали ефикасноста на вакцината, но и заштитата од минатите болести, на 40 отсто. Видот, кој СЗО го нарече ОМИКРОН, се промени толку многу што е тешко да се препознаат постоечките антитела.
Видот, кој ги има сите најлоши варијанти од минатото, ги принуди владите да дејствуваат превентивно, иако ќе бидат потребни недели пред да се види неговиот вистински ефект.

Состојба на катастрофа е прогласена и во Њујорк

На САД, Бразил, како и на некои европски земји им е забранет влез во земјите од Јужна Африка, а гувернерот на американската сојузна држава Њујорк отиде чекор понатаму и прогласи вонредна состојба.

Тој посочува дека стапката на нови зарази е без преседан од април.

„Бројот на лица хоспитализирани поради Ковид расте во последните месеци и се искачи на 300 дневно“, рече гувернерката.

Нејзината одлука значи дека на болниците им е дозволено да ги откажат сите неитни процедури и да се префрлат на кризен режим на работа. Јавното здравство на САД посочува дека новиот вид сè уште не е регистриран во САД, но експертите стравуваат дека тоа е само прашање на време.

Веќе се шири во Европа

Вирусот, првпат регистриран во Боцвана, веќе стигна во Европа. Забележан е во Белгија, Холандските здравствени власти соопштија дека, врз основа на првите резултати од тестот, меѓу околу 600 патници кои пристигнале на аеродромот Schiphol во Амстердам од Јужна Африка со два лета во петокот, веројатно десетици од нив биле заразени со коронавирус.

Се чини дека новиот вид се проширил во Германија и Чешка. Според првите податоци, патникот кој дошол во Германија од Јужна Африка, донел нов вирус, иако службите нагласуваат дека ги чекаат резултатите од целосното секвенционирање на вирусот, пренесува Daily Mail.

Ужасно многу вируси иако е вакциниран

Две лица во Хонг Конг за кои се знае дека се заразени со омикрон, новата варијанта на ковид-19, откриено е дека носат големо количество на вирусот, што предизвика загриженост за тоа колку сегашните вакцини ќе бидат ефективни против таа варијанта.

Парот извршил PCR тестови кои покажаа Ct вредности од 18 и 19.

“Тоа е лудо бидејќи неодамна биле негативни”

„Вирусното оптоварување на овие две лица со # B11529 во хотелите во Хонг Конг е МНОГУ високо. PCR Ct вредности од 18 и 19 !!! Тоа е лудо високо со оглед на тоа што биле негативни на неодамнешните PCR тестови“, напиша епидемиологот Eric Feigl-Ding на твитер додавајќи како се чини дека вакцината навистина може да биде неефикасна за таа варијанта.

Светската здравствена организација и Европскиот центар за превенција и контрола на болести изразија сериозна загриженост за големиот број мутации на оваа варијанта, што може значително да ја намали ефикасноста на вакцината и да го зголеми ризикот од повторна инфекција.

Властите во Хонг Конг велат дека оваа варијанта ја донел патник од Јужна Африка кој од неговото пристигнување на 11 ноември престојува во карантински хотел.

Вирусот е откриен по два дена

Сепак, вирусот беше откриен дури откако мажот е подложен на втор PCR тест на 13-ти ноември.

Властите веруваат дека 36-годишниот Јужноафриканец можел да го зарази 62-годишниот во соба спроти неговата и покрај тоа што и двајцата се во строга изолација.

„Мислам дека ова е прилично сериозно. Засега, не можеме да бидеме 100% сигурни, податоците се сè уште слаби. Но, според сите сметки, овој вид може да предизвика пандемија 2.0“, изјави Feigl Ding за Daily Mail.

Тој ги поздравува забраните за патувања, но не е преголем оптимист и стравува дека тоа веќе се проширил низ светот.

„Дали овие мерки ќе бидат непропусни? Нема“, вели додавајќи дека Хонг Конг можел да го фати вирусот само поради задолжителниот 14-дневен карантин за сите патници кои доаѓаат во земјата. „Која западна земја сè уште го има?“, се прашува.

Во прилог на својата теза дека вирусот веќе се проширил, таа наведува случај од Белгија. Пациентката за која се сомнева дека прва е заразена со оваа варијанта во Европа не ни патувала на југот од Африка, туку се вратила од Египет.

„Ни требаат построги прописи до кои луѓето ќе се придржуваат“, заклучува.