Кроасани со шунка и кашкавал

47

Пoтребно

(За 12-15 кроасани)

 • 1 пакет разладено лиснато тесто
 • 250 г шунка
 • 150 г пармезан или кашкавал
 • сенф
 • 1 јајце
 • сусам

Подготовка

 • Се шири изладеното тесто и сосема малку се замесува со оклагија.
 • Потоа со помош на нож исечете триаголници.
 • Големината зависи од тоа колку големи сакате да се кроасаните. Намачкајте го секој со сенфот, ставете по едно тенко парче шунка и рендан пармезан или кашкавал.
 • Завртете во форма на кроасани, намачкајте со матени јајца и посипете со сусам.
 • Печете во загреана рерна на 180 степени додека не зацрвенат.