Рен | Заштитник на вашето здравје

54

Ренот содржи изобилство од витамини Б1, Б2, Б6, железо, витамин Ц, калиум, фосфор и магнезиум, па затоа оваа мешавина на никаков начин не може да го загрози вашето здравје, може само да го подобри и многу да направи за вашата линија.

Потребно

  • 125 гр свеж рен
  • 2 см корен од ѓумбир
  • 3 лажици мед
  • 4 лимони
  • 2 лажички цимет

Подготовка

  • Во блендер иситнете го ренот и ѓумбирот и во нив па додадете го исцедениот сок од лимон.
  • Матете ги состојките наредни 3 минути, па после тоа додадете мед и цимет и продолжете да матите се додека смесата не стане хомогена.
  • Сирупот чувајте го во пластична или стаклена тегла.

Употреба

  • Два пати дневно, пред оброк, земајте по една лажица од сирупот.
  • После 3 недели користење направете една недела пауза.