Зеленчукова скара

106

Пoтребно

 • ½ чаша маслиново масло
 • 2 лажици соја сос
 • 2 лажици оцет
 • ½ лажичка сол
 • ½ лажичка мелен црн пипер
 • 2 модри патлиџани, сечени на парчиња
 • 3 тиквички, сечени на кругови
 • 2 зелени пиперки, исечени на половинки
 • 3 моркови, сецкани на должина на половини
 • 2 големи глави црвен кромид
 • Копар
 • Магдонос

Подготовка

 • За да ја приготвите маринадата измешајте го маслиновото масло, соја сос, оцетот, солта, црниот пипер во голем сад.
 • Измешајте ги добро.
 • Исечете го зеленчукот истевете го во маринадата за околу еден час, за да ги впие сите вкусови и мириси.
 • Загрејте ја решетката на средна температура. Подмачкајте со малку маслиново масло.
 • Исцедете го зеленчукот од вишокот маринада и ставете на решетката.
 • Печете на секоја страна за околу 10-15 минути или додека да се запече рамномерно.
 • Откако зеленчукот се испекол посипете со уште помалку од маринадата и промешајте.
 • Служете како гарнир кон главно јадење.