Зелена салата со семки од сончоглед, тиква, лен и чиа

121

Размислувате што да направите за ручек или вечера, ви предлагаме да ја направите оваа вкусна зелена салата.

Потребно 

 • Зелена салата
 • Краставица
 • Авокадо
 • 1 лажица семки од сончоглед
 • 1 лажица семки од тиква
 • 1 лажица ленено семе
 • 1 лажица чиа семе
 • Сол и бибер
 • Маслиново масло
 • Оцет

Подговтовка

 • Зелената салата исчистете ја, измијте ја и исечете ја на ленти.
 • Авокадото и краставицата исечете ги на прачиња.
 • Сите состојки измешајте ги во сад за сервирање, додадете масло за јадење, оцет, сол како и зачини по ваш вкус. На здравje!

За следниот фамилијарен ручек подгответе некоја од предложенитe рецепти за сите членови на семејството, или пак подгответе ја за себе како здрав и нутритивен оброк во текот на денот.