Овесни снегулки со овошје

170

За само 5 минути ќе имате совршен здрав појадок. Не двоумете се да пробате.

Потребно 

  • 100 грама овесни снегулки
  • 250 мл бадемово млеко
  • 1 банана
  • ½ лажичка екстрат од ванила
  • 1 лажица мед или јоворов сируп
  • 2-3 јагодки
  • 5-6 бадеми

Подготовка  

  • Ставете го бадемовото млеко да заврие
  • Во зовриенето млеко додате ги овесните снегулки засладувачот и екстратот од ванила, мешајте 3-4 минути на тивок оган се додека не добиете хомогена смеса
  • На крај додадете го овошјето и сервирајте