Втора победа на македонските ракометари

527
Фото .gol.mk

Во дуел од 2.коло на Б групата чии средби се играат во Минхен, Македонија го победи Бахреин со 23-:23 полувреме 12:8.

Иако навидум победата беше убедлива и лесна, сепак не беше така, па по нашето водство од 6:2, ракометарите на Бахреин со серија од 5:0, поведоа со 7:6. Но црвено-жолтите одново ја презедоа играта во свои раце и на полувремето заминаа со +4 (12:8).

Во вториот дел избраниците на Раул Гонзалез рутинирано го одржуваа резултатот и на крајот заслужено се радуваа на победа со 28:23.

Најефикасен во нашата селекција беше капитенот Кирил Лазаров со 8, додека Дејам Манасков и Филип Кузмановски постигна по 4, а Филип Талевски и Мартин Поповски придодадоа по три гола.

Веќе утре Македонија ќе го има првиот посериозен предизвик и тоа во дуелот против Хрватска која попладнево од 16:30 часот ќе игра против Јапонија.