Со три етерични масла до здрави нокти

789

Уништени кутикули, меки и кршливи нокти …

Недостатокот на витамини, секојдневното чистење, долготрајното нанесување на гел лак се само дел од причините кои можат да ја нарушат цврстината и убавината на ноктите.

Цврстата плочка е во основата на прекрасниот маникир и педикир. Дури и да немате проблеми со ноктите, важно е еднаш или два пати неделно да правите обновувачка нега, која дополнително да ќе ги освежи и направи здрави.

Потребни ви се само три состојки три етерични масла, за да ја вратите убавината на вашите раце само за неколку недели.

Добро е да се готви оваа миризлива грижа непосредно пред нанесувањето врз ноктите.

Во чаша комбинирајте 7 капки масло од лимон, 3 капки масло од морков, 6 капки кокосово масло (тоа количество ќе ви стигне за ноктите на нозете и рацете). Добро промешајте.

Потоа со помош на пипета врз секој нокт веќе нанесете по 1-2 капки и нежно масирајте во текот на неколку минути. Не е потребно да плакнете.

За да можат маслата да дејствуваат подолго време, најдобро правете замена на грижа навечер пред спиење. Не заборавајте однапред да ги исчистите ноктите од лакот.