Против замор 

551

Стресовите и заморот станаа дел од нашето секојдневие.

Но оваа освежителна напивка ќе ве обезбеди со енергија за целиот ден.

Состојкте помешани во оваа напивка ќе ви обезбедат доволна количина на железо, влакна, калиум, магнезиум, фолна киселина и витамини А, Б1, Б6 кои кога делуваат заедно сосема го закрепнуваат и го будат исцрпеното тело.

За да ја подготвите моќната зелена голтка потребни ви се следниве состојки:

– 3 дланки свеж спанаќ

– 1 чаша јагоди или малини

– 1 краставица

– Сок од еден портокал и сок од половина лимон

– Свежо нане

Подготовка

Овошјето и зеленчукот измијте го под млаз вода, потоа ставете ги сите состојки во блендер, заедно со сокот од лимон и од портокал, додадете дел и од нането. Мешајте додека смесата не стане течна. Сервирајте ја течноста во стаклена чаша и додадете уште малку нане и неколку коцки мраз.