Погледнете што Кинезите искачуваат на врв на планина | Цело време се ниша на работ на бездната | Видео

370

Компанијата објави видео кое го одзема здивот од опасното возење.

Работници од кинеското државно претпријатие за електрична енергија China Three Gorges Corporation (CTG) беа снимени како доставуваат пропелер на ветерна турбина од 19 тони и долга 75 метри на врвот на една планина во близина на градот Џинјанг во југоисточната провинција Сечуан во земјата.

На видеото кое го објави CTG може да се види дека патот до врвот на планината низ кој поминале возилата и работниците на компанијата е крајно опасен, а планината која е издлабена е прилично стрмна.

Елисата лесно се ниша лево-десно за време на транспортот и дури неколку пати ја допира планината.

Британскиот весник The Daily Telegraph пишува дека на CTG му се потребни две недели за да се премести еден пропелер до врвот на планината, а работниците кои ја добиваат оваа задача по пат се изложени на екстремен студ, грмежи и снег, а многумина страдаат од висинска болест.

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека Кина ќе го зголеми капацитетот на своите соларни и ветерни електрани на најмалку 1.200 гигавати. Покрај тоа, кинескиот претседател рече дека Кина ќе ги ограничи емисиите на стакленички гасови до 2030 година.