Пекарски ѓувеч

414

За ова јадење ќе ви бидат потребни следниве намирници:

 • 6 компири
 • 250 гр мелено месо
 • 1,5 шолја ориз
 • морков, зачини, бибер,
 • конзерва сецкани домати

Подготовка

 • Издинстајте ги морковите, додајте ги месото, биберот и зачините.
 • Кога месото ќе омекне додајте ги сецканите домати.
  Излупете ги компирите и исечете ги.
 • Во огноотпорен сад ставете еден ред компири, врз нив оризот и посолете.
 • Одозгора ставете го издинстаното месо, а потоа повторно компири.
  Прелејте со вода така што водата ќе ги прекрие компирите.
 • Покријте го садот со фолија и ставете го во рерна да се пече половина час на 200 степени.