Лиснати триаголници со сирење

592

Ако сте љубител на лиснати теста, овој рецепт редовно ќе го правите за појадок или за вечера.

Потребно

  • 500 гр тенки готови кори
  • 300 гр сирење
  • Масло
  • Едно јајце
  • Прашок за пециво
  • Жолчка за премачкување

Подготовка

Сирењето испасирајте го, измешајте го со јајцето и додадете половина од кесичката прашок за пециво. Измешајте го филот додека да се изедначи.

На првата кора премачкајте малку масло и врз неа и ставете уште една. Ставете од смесата со сирење, а врз неа уште една кора, премачкајте со масло и ставете и четврта кора.

„Здиплете“ ги корите и сечете триаголници од нив. Ставете ги во тава и премачкајте ги со изматена жолчка. Посипете со сусам и ким.

Печете во загреана рерна на 200 степени, 30 минути.