Од Дракула преку Елизабета II до Чарлс III … ?!?!

825

Чарлс III. наследил палати и резиденции расфрлани низ Обединетото Кралство.

За тоа се пишувало и претходните години, но деновиве повторно стана интересно да се потсетиме дека кралот Чарлс III. е потомок на Влад III. Дракула, влашкиот принц кој подоцна, барем така се толкува, му послужил како инспирација на Брам Стокер кога го напишал својот познат роман Дракула.

Самиот Чарлс III. неколку пати зборувал за тоа, нагласувал дека Трансилванија му е во крвта, а агенциите сега потсетуваат дека, се разбира, покрај круната, тој наследил и палати и резиденции расфрлани низ Обединетото Кралство.

Исто така, поседува историски градби во романската Трансилванија. По смртта на неговата мајка, кралицата Елизабета II, преку која е поврзан со Дракула, Чарлс нејзините официјални и приватни резиденции ќе ги направи свои, а некои имоти и палати ќе мора да бидат напуштени и да им ги предаде на неговиот постар син и наследник.

Бакингем

Кларенс Хаус во Лондон била официјална адреса на принцот од 2003 година, но новиот крал сега ќе се пресели 400 метри понатаму, во Бакингемската палата, официјалната лондонска резиденција на британскиот монарх и административно седиште на монархијата.

Исто така, ќе ги преземе замокот Виндзор, палатата Холирудхаус, официјалната резиденција на монархот во Шкотска и замокот Хилсборо, официјалната резиденција во Северна Ирска.

Чарлс го наследува замокот Балморал во Шкотска, каде што кралското семејство ги поминува летните месеци и Сандригам, во округот Норфолк на истокот на Англија, каде што кралицата обично престојувала за Божиќ.

Иако се двоуми да се пресели во Бакингемската палата, Чарлс ќе го стори тоа и ќе се откаже од поранешниот живот и неговиот топол дом.

Тој се преселил во Кларенс Хаус во 2003 година по смртта на неговата баба, „Кралицата мајка“. Неговото заминување ќе значи и „неизбежно“ отпуштање на персоналот од таа резиденција.

Неговиот наследник, синот Вилијам и неговата сопруга Кејт се селат во Виндзор, каде нивните три деца ќе имаат повеќе слобода и простор отколку во Лондон. Досега живееле во палатата Кенсингтон.

Хајгроув – најголемата загуба за Чарлс

Чарлс несомнено најмногу ќе пати по неговата селска куќа Хајгроув во југоисточна Англија, која ја доби во 1980 година.

Зградата, сепак, е во сопственост на Војводството Корнвол, кое му ја отстапува на принцот од Велс, а сега тоа е Вилијам.

За Чарлс, оваа куќа во Глостершир, изградена во 1798 година во неокласичен грузиски стил, била прибежиште. Целосно е реновирана во согласност со неговите еколошки барања.

Неговите градини се надалеку познати и ги посетуваат околу 30.000 луѓе годишно.

„Ќе биде многу тажно да го напуштам Хајгроув“, изјавил за Би-Би-Си во 2010 година. „Скоро сè овде е дело на моите раце. Секое дрво има свое значење“.

Велшки и шкотски палати

Во 2006 година, Војводството Корнвол го купи за тогашниот принц имотот Llwynywermod, во јужен Велс, кој исто така е обновен во согласност со неговите еколошки цели.

Од неговата баба, Чарлс го наследил и Бирхал, имот во близина на Балморал, каде што се населил со сопругата Камила за време на првиот бран на пандемијата „Ковид-19“.

Трансилванија

Бидејќи Влад III е далечен потомок на влашкиот принц Дракула (Влад Тепеш), Чарлс III. во Трансилванија во 2006 година на свој трошок купил зданија од 18 век и ги претворил во луксузни пансиони за гости во согласност со одржливиот развој.

Кралот презеде финансиски ризик кога го предводел конзорциумот кога ја купил куќата Дамфрис во Шкотска во 2007 година, раскошен имот од средината на 18 век. Идејата е да се претвори во музеј кој финансиски ќе се издржува и ќе ја стимулира локалната економија.

Тука ја поминал својата последна ноќ како принц.