МОРЕ ! Природен детокс – ги чисти сите проблеми и ја смирува душата

4472

Морето го детоксицира организмот, ги чисти сите проблеми и ја смирува душата.

“Морето ги мие сите болести” проповедаше грчкиот филозоф Платон, “го враќа здравјето на човекот”, тврдеше грчкиот поет Еврипид.

Мирисот на солта и боровата шума ја смируваат душата, а звукот на брановите како да шепотат на уво и нежно го масираат телото со капките вода во воздухот.

Она што многумина не го знаат е дека покрај тоа што ја чистите душата со морската вода, исто така, го чистите вашето тело на природен начин. Кој друг не би сакал бесплатна детоксикација без многу мака? Тоа е токму она што нѝ го дава морето.

Источните култури и Тао терапевтите со векови ја истакнуваат важноста на морската вода и морската сол. Со оглед на тоа дека морето има иста pH како здравата крв, ги содржи сите есенцијални минерали и елементи во трагови е квалитетен и речиси бесплатен извор на минерални хранливи материи.

Со секојдневен престој на море, телото добива ретки елементи во траги, кои вообичаено недостасуваат во секојдневната модерна исхрана. Свежата морска вода ја стимулира размената на минерали и токсини помеѓу телото и водата.

Медитеранската клима, ветерот, сонцето, ароматичните растенија и присуството на етеричните масла, натриумот – хлорид, флуорот и јодот … на човек му ги полнат батериите и го ослободуваат од секојдневниот стрес.

Малите честички на солта во воздухот патуваат до најдлабоките делови на белите дробови. Олигоелементите (елементи во трагови), и минералите како магнезиумот, манганот, кобалтот навлегуваат во организмот од морето и го стимулираат природниот имунолошки систем.

Дневното нуркање е уште еден добар начин вашето тело да добие “солена” детоксикациска хидротерапија. Морската вода ги содржи сите лековити минерали, а елементите на чистењето содржани се во морската сол, а со тоа морското пливање ѝ овозможува на кожата детоксикација и обновување.

Друга корист од пливањето во отворените морски води е што морето има големо електромагнетно енергетско поле, природно повторно го надополнува и го балансира човечкиот енергетски систем. Тоа значително придонесува за процесот на обновување и го забрзува чистењето на целото човечко тело. Воздухот е исполнет со негативни јони, кои, исто така, помагаат во детоксикација на крвта и ткивата и го олеснуваат брзото отстранување на отпадот.

Ако сакате да одите чекор понатаму, Таоистите препорачуваат и секојдневно конзумирање милиметарски количини исклучиво чиста морска вода како природен додаток во исхраната. Се разбира, едно шише со чиста морска вода мора да земете од строго незагадени делови на морето и треба да го чувате во фрижидер.

Количините на конзумирање се милиметриски и задолжително е разредување во чаша чиста вода. Покрај тоа колку е здрава морската сол зборува фактот дека секој од нас барем еднаш користел спреј за нос со морски раствор за влажнење исушена слузокожа.

Сепак, важно е да се нагласи дека куповната сол не може да ја замени морската вода.

Всушност, истражувањата покажале дека куповната, индустриски оплеменета сол, која денес ја користат сите во светот, повеќе му наштетува на телото отколку што му помага. Куповната сол е лишена од своите природни минерали и елементи во трагови и нема здрав ефект врз телото.

Колку морето е единствено, говори и податокот дека не може да се замени, ниту пак вештачки да се произведе.

Помага во лекување на болките во грбот, кај ишијасот, спортските повреди, проблеми со циркулацијата на крвта, псоријаза, сите состојби поврзани со современиот начин на живот, како што се, нервната напнатост и стресот … дава превенција и ги третира кардиоваскуларните болести, ги отстранува нечистотиите од кожата и го чисти тенот и ја воспоставува влажноста на сувата кожа.

Конечно, брановите и струењата во морето внимателно го масираат целото тело, а бесплатно го острануваат и целулитот. Иако најверојатно сте слушнале многу пати, дека водата сочинува околу 70 отсто од тежината на човечкото тело, но она што можеби и не сте го знаеле е дека мозокот се состои дури од 95 отсто вода!

Значи сетете се на старата поговорка “Здрав ум во здраво тело” и заминете на море, на островите, и држете ја главата и умот подалеку од проблемите и по инструкциите на старогрчкиот лекар Гален (II. Св Pr.ne) “дишете го воздухот на карпите од кои морските бранови се кршат”.

Историја

Таткото на медицината, Хипокрит е меѓу првите кој го проучувал лековитиот ефект на морето и морските краеви на родниот остров Кос, на архипелагот Dodecanesos во Егејското Море. Легендата вели дека тој дошол до оваа сознание набљудувајќи го благотворниот ефект на морето врз оштетените раце на рибарите. Разбрал дека морската вода го намалува ризикот од инфекции, и ги обновува клетките, но и предизвикува размена на минерали и отрови помеѓу крвта и водата.

Францускиот научник Rene Quinton го посветил својот живот на проучување на морската вода, а во 1906 година, ја објавил книгата “Морската вода, органски медиум”, во која зборува за хемиската сличност на крвната плазма и морската вода.

Колегата на Quinton, Клод Бернард, открил дека телото е составено од 70 проценти вода, а заеднички го проучувале составот на крвта, меѓуклеточната течност и лимфата. Quinton заклучил во 1897 година дека човечкиот организам е аналоген на морската вода, бидејќи има ист состав на минерали.

Впрочем, во морската вода се содржани речиси сите елементи од природата, како што се натриумот, магнезиумот, калциумот, калиумот, силициумот, па дури и сребро и злато, а во 1 литар морска вода во просек има 35 грама на различни растворени соли.

Јод

Еден од најважните елементи во трагите од морето е Јодот, бидејќи е неопходен за човечкиот организам за производство на два важни хормони на тироида кои лекарите во шега често ги нарекуваат “камшик на организмот”. Тие хормони се важни, бидејќи управуваат со потрошувачката на енергија во телото. Недостатокот на јод може брзо да доведе до хроничен замор, но исто така и до зголемена склоност на инфекции, мускулна слабост, зголемено чувство на студ, бавни рефлекси и формирање на гушавост/диспнеа.

Дишење

Денес сите живеат во многу стресно и негативно опкружување, изложени се на страв и напнатост, донесување одлуки за живот и избор на животно водство. Затоа, ако сакате да го реализирате целосниот потенцијал за детоксикација на море, посетете еден од курсевите и научете преку едноставната програма правилно да дишете, а потоа на крајбрежјето дополнително ќе го излекувате телото и умот и ќе се ослободите од длабоко вкоренетите стресови, депресија и токсини.