Маски со бадемово млеко

90

Бадемовото млеко има ексклузивни бенефиции за телото. Неслучајно тоа е една од главните состојки присутни во кујната на вегетаријанците.

Бадемово млеко е многу добра замена за животинското. Богато е со корисни протеини и антиоксиданси. Тоа е корисно како за организмот, така и за надворешната убавина. Можете да си направите големи маски за лице со бадемово млеко.

Бадемово млеко, чај и ѓумбир

Измешајте 4 лажици бадемово млеко, 4 лажици рендан свеж ѓумбир, 1 цимет и 4 лажици црн чај (студен). Промешајте го сето многу добро и нанесете врз кожата. Оставете да се исуши. Потоа исплакнете со млака вода.

Бадемово млеко, јајца и портокал

Измешајте 1 јајце (скршено) со 2 лажици бадемово млеко, 1 лажичка течна ванила, 1 цимет и 1 супена лажица многу ситно рендана кора од портокал. Измешајте добро сè и нанесете на лицето. Нека отстои 30 минути, а потоа исплакнете.

Бадемово млеко и чоколадо

Измешајте 3 лажици бадемово млеко со 5 лажици рендана црна чоколада. Измешајте ги двете состојки и загрејте ги малку во микробранова печка. Потоа добро промешајте за да се добие кремаста смеса. Намачкајте на лицето. Почекајте 30 минути и исплакнете.

Кожата ќе ви биде благодарна ако ги правите овие маски редовно!