Лечи сѐ – Црница (дудинка) | Совршен лек за разни болести!

407

Кога ќе здогледате црница, качете се на дрвото и почнете да јадете, бидејќи ова овошје е толку вкусно што не смее да се одмине. Јадете го свежо или подгответе го за сируп или џем.

Постојат три главни вида на црница, бела (Morus alba), црвена (Morus rubra) ицрнa (Morus nigra).

Разликата меѓу нив е бојата на плодот, а не во вкусот. Сем што може да се јаде свежа, многу погодна е за правење сокови и сирупи, мармалади и желеа, како и ракија. Поради својата висока сладост се вклопува и во јадењата од дивеч, а со лисјата можат да се хранат животните, особено оние кои даваат млеко, бидејќи ја зголемуваат млечноста.

Здравствени придобивки

Се вели дека со редовното консумирање на свежи плодови може да се спречи ракот, дигестивните проблеми и високиот крвен притисок. Се верува дека ова овошје помага во олеснување на болката во грлото, а во народната медицина како средство против воспаление, како противотров, фунгицид, седатив, но и како тоник за кожата. Белата дудинка се користи за лекување на чир и други воспаленија на устата, болка во рацете, астма, бронхитис, општа слабост, настинки, несоница и болна менструација.

Чај од црница за убава кожа

Чај направен од лисјата на црницата е особено добар за чистење на кожата, и така со секојдневното миење вашето лице ќе биде мазно, чисто и убаво, а најмногу ќе помогне во анулирањето на акните.

Н О В О !!!

Бидете и вие дел од фамилијата на my World

Регистрирајте се! https://cbw.to/4d9crg

Повеќе за Cashback на следниов линк: Cashback world | Cashback – Враќање пари при секое купување

Најбараната Cashback Card во Македонија можете да ја добиете БЕСПЛАТНО ако се регистрирате преку нашиот сајт www.kukuriku.com.mk