Инфекции после секс

872

Сакате ли да се истуширате пред секс? И кога последен спиевте со сопругот без да се бањате?

Спонтаноста може да ги пренасочи интимните врски, но исто така ќе ви донесе непријатни последици. Дури и ако спиете со некој за една ноќ, може да фатите многу инфекции ако не ги преземете соодветните мерки.

Има неколку едноставни работи што секоја жена треба да ги направи по сексот, па таа нема да мора да лечи габи или други проблеми што ја предизвикуваат нејзината непријатност:

Мокрење

Дури и ако нее ви се оди во тоалетот, останете неколку минути од кревет и обидете се да уринирате. Ова е препорачливо од страна на д-р Алис Дак, автор на книгата А до Z vagina. Ова ќе го намали ризикот од бактерии кои влегуваат во уринарниот тракт.

Нежно испирање и сушење

Потта од човекот, неговата плунка или бактерии кои паѓаат на вашето тело од неговите раце можат да го зголемат ризикот од габична инфекција. Користете специјални влажни марамчиња за да ги избришете вашите интимни делови, а потоа измијте ги со млака вода.

За да го зачувате балансот на вагиналната флора, во никој случај не правете интимен туш, туку едноставно намачкајте се со интимен гел со блага формула и плакнење.

Не користете стара ткаенина или ткаенина на партнерот за да не добиете бактерии од нив.

Јадете брусница

Брусницата е моќен антиоксидант. Таа има антибактериски својства и затоа се препорачува кај жени со проблеми со циститис и проблеми со уринарниот тракт. Можете да пиете концентриран сок од брусница веднаш по сексот за да бидете сигурни дека не добивате никакви инфекции.

Употреба на памучно платно

Откако ќе се освежите во бањата, облечете си памучна долна облека. Таа им овозможува на кожата да дише и ја спречува појавата на инфекции. За разлика од неа, вештачките ткаенини ја спаруваат и ја задржуваат влажноста во кожата, што е идеална средина за развојот на габи.

Повеќе вода

Ако сте се вжештени во спалната соба, сигурно сте изгубиле многу течности. Никогаш не легнувајте без да пиете вода по секс. Ова помага да се хидрира телото.

Земете пробиотици

Ако сте имале секс на некое понеконвенционално место, на пример во автомобил или во паркот, можеби сте си поминале одлично. Но, околината околу вас ве предиспонира за појава на инфекции.

Дури и да е доцна, пробајте да каснете јогурт или храна, во кои има многу пробиотици. Тие помагаат не само при проблеми со цревата, но и при бактериска вагиноза.