Храна која го ублажува подуениот стомак

797

Понекогаш без разлика дали тренираме или не, надуеноста е неизбежна.

Иако може да биде тешко да го утврдиме точниот извор на овој непријатност, одлуката за него може да се крие во потрошувачката на повеќе храна.

Да, има многу храна погодна за топлото време, која може да ни помогне да се справиме со овој проблем.

1. Краставици

Овој зеленчук не само содржи кверцетин – антиоксиданс кој го ублажува отокот, но тие го полнат организмот со вода, витамин Ц и цинк, кои го одржуваат хидриран и го спречуваат задржувањето на течности и надуеност.

Надворешната обвивка на краставиците исто е со висока содржина на кофеинова киселина – друг антиоксиданс кој ги потиснува воспалителните процеси.

2. Авокадо

Овој плод е со ниска содржина на шеќер и не содржи фруктоза и сорбитол, за кои се знае дека предизвикуваат оток и гасови во цревата.

Авокадото содржи растворливи влакна, кои ги негуваат корисните цревни бактерии и го подобруваат варењето.

3. Домати

Храната, која е со богата содржина на калиум, како доматите, може да го олесни отокот, намалувајќи го нивото на натриум во организмот.

Бидејќи дехидратацијата може да е причина за задржување на течности, потрошувачката на домати придонесува за секојдневната потреба од вода, на тој начин се намалува отокот.

Доматите исто така се ниско калоричен извор на витамин Ц, ликопен и други антиоксиданси, кои дефинитивно можат да помогнат против надуеност.