Гласањето е во тек

310

Финалето на овогодинешниот Евровизија започна. Во манир на вистински спектакл, отворено е шоуто што вечерва го следат милиони гледачи – некои од нив со нетрпение чекаат настапот на Мадона, која треба да настапи во шоу-програмата.

Вечерта ја отвори победникот на Евросонг во 1998 година, Dana International со песната “Дива”. Вжештената публика потоа ги поздрави водителската четворка кои ги најавија 26 натпреварувачи, односно песните што ќе ги слушнеме по ред, а потоа гледачите со свои гласови ќе ја изберат најдобрата песна во Европа.

Натпреварот сега е обележан со помал скандал. Гласањето на жирито на Белорусија беше откриено во интервјуто и покрај правилата на Евросонг и затоа се дисквалификувани во донесувањето на конечната одлука.

Прва настапи девојката која го обезбеди последното место во втората полуфинална вечер, претставничката на Малта Michela, а веднаш зад неа, Jonida Maliqi од албанија, една од малкуте што пееја на својот мајчин јазик.

Младите Чеси Lake Malawi го изведоа својот хит “Friend of a Friend”, но само германската дуо S!sters предизвика вистинска овации на публиката.

Leonora со песната “Love is forever” ја преставува Данска, а нешто во пожив тон зад неа настапи Serhat, претставникот на Сан Марино со песната “Say Na Na Na”.
Македонската пејачка Тамара Тодевска, уште еднаш ја воодушеви целата сала и предизвика громогласен аплауз.

Швеѓанецот John Lundvik повторно, како и другите полуфиналети, ја разигра публиката, а неговата песна “Too Late for Love”, веруваме, веќе на многумина им влегла во уво. По него настапија меланхоличните и романтични Словенци, љубовниот пар Zala Kralj & Gašper Šantl..

Холанѓанецот кој и понатаму добро котира на кладилниците, Duncan Laurence, ја пееше песната “Arcade” на општо одушевување на публиката, а Кипарката Тамта настапи со песната “Replay”.

Четиринаесети по ред на сцената излезе домашниот пресставник Израелецот Коби Марими, со песната “Home”. Веќе со првите тактови собра аплаузот од публиката и се така до самиот крај на песната. Тој не ги криеше своите емоции и се заблагодари за цела Европа.

По него се преставија Норвежаните KEiiNO. Нивниот “Spirit in the Sky” ја раздвижи публиката и останува само да види дали ова ќе биде доволно за пласман меѓу најдобрите … Ова трио сигурно може да биде задоволно од атмосферата што ја направија.

“Hate will prevail” за пееа нетипичните Исланѓани. Бендот Хатари дефинитивно се издвојуваат од овогодинешните изведувачи, не само поради техно панк-рок изразот, туку и со кореографијата, која е сè само не обична.

На ред е потполно поинаква изведба, онаа на Кроун од Естонија, со песната “Бура”. Интересно е и тоа, иако на Евровизија ја преставува Естонија, 27-годишниот Виктор е родум од Шведска.

“Like it” е името на песната што ZENA ја претстави Белорусија. Играчкиот ритам и уникатниот вокал на најмладиот натпреварувач (Зени е само 16 години), и овозможи ранг меѓу првите 26 песни.

Дваесети по ред беа претставниците на Азербејџан, а Чингиз ја изведе песната Вистин и со мистичниот настапа ја запали публиката во Експоцентарот. По него, Билал Хасани, контроверзниот транссексуалец од Франција, на кој му се приклучи балерина со прекумерна тежина, сакаа да испратат порака за толеранција.

Еден од фаворитите Италијанецот Махмуд пееше пари, а со песната укажа на тешкото детство што го имал. Неговата победа на Санрем предизвика многу контроверзии, бидејќи тој потекнува од Египет.

Невена Божовиќ ја пееше песната Круна за Србија, песна што таа самата ја напиша. Како и за време на полуфиналето и овој пат нејзиниот сопруг, црногорскиот пилот Никола Ивановиќ, ја подреше од зелената соба. Следниот публиката на “валкан танц”, ја повика Швајцарецот Лука Ханни и со својата атрактивна изведба го оправда статусот на еден од фаворитите на годинашното Евросонг.

Исто како австралискиот претставник Кејт Милер Хајдке. Убавата оперска пејачка со круна на главата трепери за време на настапот на сцената над Земјината топка и собра овации на публиката во салата.

Евровизиската вечер беше затворена од претставникот на Шпанија Мики, и во латино стил на заводникот Рики Мартин со песната La vendra ја разигра публиката.

Тоа беше добар вовед во најнапнатиот дел од ноќта, почеток на гласањето. Сега следи шоу програмата со кралица на попот – Мадона, по што ќе следи гласање на 41 кои учествуваа на овогодинешниот Евросонг со гласовите на своите гледачи.