Еве како да ги отстраните кафеавите или жолтите наслаги на забен камен со помош на само една состојка

2193

Забнниот камен е чест проблем, а модерната стоматологија сугерира многу начини да се отстрани. Но, постои метод кој совршено го решава овој проблем и заштедува пари.

Основната орална хигиена на усната празнина е многу важна: ако не се внимава на забната глеѓ, и на време не се отстранува забниот камен, може да се развие воспалителна болест при која инфекцијата допира низ коренот во самиот заб и предизвикува воспаление на меките ткива.

За среќа, постои природно средство за спречување на оваа непријатна болест!

Како да се отстрани забен камен во домашни услови

Потребно

  • 40 гр лушпа од орев
  • 250 ml вода

Подготовка

Варете ја лушпата во вода околу 20 минути. Извадете од огнот и покријте. Изладете и процедете. Натопете ја четката за заби во овој раствор околу десет минути. Потоа темелно исчистете ги забите, повремено натопувајќи ја во растворот. Може да ја повторите оваа постапка и до три пати на ден.

Можете да го користите подготвениот раствор 2 дена, потоа подгответе нов. По неколку дена, резултатот ќе ве воодушеви!

Лушпата на оревот е моќен антибактериски агенс, кој исто така, помага да се исчисти и забната глеѓ од непријатни наслаги. Оваа постапка е корисна и на оние кои страдаат од крварење на непцата: воспалението брзо исчезнува.

Споделете го со вашите пријатели овој природен рецепт кој делува. Безусловно