Бешамел сос

1404

Еден од најкористените сосови за тестенини е познатиот францускиот бел кремаст бешамел.

Затоа, пред да почнете да приготвувате вистински специјалитети, потребно е да го владеете мајсторството на сосот бешамел.

Состојки

  • 40g брашно
  • 40g путер
  • 500ml млеко
  • сол и црна пипер
  • мелено индиско оревче

Подготовка

Растопете го путерот во тавче на ниска температура. Кога ќе почне да се прави пена, додајте го брашното и оставете го да се готви 5 минути. Преку целото време мешајте брзо со дрвена лажица. Турете малку од млекото. Ќе се формира каша со грутки. Потоа додајте го остатокот од млекото и мешајќи обидете се да добиете хомогена смеса без грутки. Додајте ги солта, пиперот и индиското оревче.