Докторката на Анџелина Џоли | Еве како да го спречите ракот на дојката | Видео

260

Кристи Функ, која јавноста ја запозна како „Докторката на Анџелина Џоли“ откри 10 совети со кои секоја жена може да го спречи развојот на ракот на дојка.

Кај една од женските болести на модерното време која може да има смртни последици потребно е да се реагира на време и да се воочат симптомите за да се зголеми шанската за позитивен исход.

Функ е докторката која ја лекуваше Анџелина Џоли и таа вели дека превенцијата всушност почнува со исхраната.

– Се почнува со исхраната. Диета, исхрана, вежбање, дебелина, алкохол, на тоа можеме да влијаеме.

Ова се нејзините совети:

1. Секој ден јадете бокула, карфиол, зелка, прокељ…тие ги разбиваат ќелиите на ракот.

2. Јадете јагоди, боровници, малини, капини, тие се богати со антиоксиданси.

3. Јадете куркума нејзината главна состојка го покренува самоуништувањто на најтврдокорните ќелии на ракот.

4. Во исхраната внесете амла, тоа е една од најпознатите растенија на ајурведската медицина. Во Индија се користи за зајакнување на имунитетот.

5. Јадете многу печурки. Тие се извор на хранливи материи.

6. Kонзумирајте многу соја.

7. Kористете обичен сапун.

8. Избирајте органска храна

9. Редовно усисувајте и чистете го просторот во кој престојувате.

10. Домот нека ви биде полн со растенија. Тие го прочистуваат воздухот од штетни материи, па добро е да се држат во секоја соба.