Чоколаден колач со кокос

1286

Подгответе го овој сочен посен колач …

Потребно

 • 30 лажици брашно
 • 20 лажици шеќер
 • 25 лажици масло
 • 35 лажици вода
 • 1 и 1/2 прашок за пециво
 • 200 гр кокос

За прелив

 • 50 гр какао
 • 50 гр посно чоколадо
 • 1 дцл вода
 • 200 гр маргарин
 • 150 гр шеќер

Потребно

 • Измешајте ги брашното со прашокот за пециво. Додадете го шеќерот, маслото и водата. Изматете ги сите состојки со миксер.
 • Сипете ги во подмачкано тавче со масло и ставете да се пече во претходно загреана рерна на 180 целзиусови степени 15-20 минути. Проверете со чепкалка за заби дали е печен колачот. (Боцнете ја чепкалката во колачот и ако ја извадите сува тогаш колачот е печен и извадете го од рерна.)
 • Сега направете го преливот: во тенџере на рингла загрејте ја водата и додадете ги шеќерот и какаото во прав. Откако ќе се стопи шеќерот додадете го чоколадото и маргаринот. Мешајте да се добие изедначена маса.
 • Кога колачот ќе се излади исечете го на коцки. Секоја коцка ставете ја посебно во растопеното чоколадо убаво да впие од течноста и потоа увалкајте ја во кокос.