10 тајни за хармонија кои ги знаат само Французите

260

Туристите се изненадени што Французите постојано јадат чоколадо, кроасани, многу сирење и постојано пијат вино, а сепак успеваат да изгледаат префинето и да имаат извонредна фигура.

Французите не се опседнати со броење калории и поминување на часови и часови во теретана.

Тајната на нивната витка фигура лежи во нивниот став кон храната, кој го стекнуваат уште како деца и го практикуваат понатаму низ целиот живот.

Ова се навиките кои секој Французин ги применува

Храната за нив е религиозен ритуал

Храната за нив е спој на задоволство и добар разговор, па токму затоа многу често ќе ги сретнете во рестораните како ручаат или вечераат секогаш во друштво. Нивните оброци секогаш се мали, никогаш обилни, и вклучуваат неколку внимателно одбрани состојки.

Секогаш избираат квалитет

Тие никогаш нема да го стават квантитетот пред квалитетот и тоа е принцип кој го учат уште од најмали нозе. Секогаш ќе изберат неколку уникатни колачи отколку цела порција сладолед, или вкусна риба наместо евтино пилешко од непознат извор.

Никогаш не јадат брзо

Јадење кај Французите е ритуал во кој целосно треба да се ужива, па токму затоа никогаш нема да ги видите како брзаат да изедат сè што има пред нив. Оброците секогаш се придружени со паузи за разговор, па така секој ручек или вечера се претвора во славење на вкусови и комуникација.

Продолжува на страна 2