Црниот ким нема контраиндикации | Тешки болести на кои им помага

51

Црниот ким нема контраиндикации. Не треба да користат само бремените жени, бидејќи го прочистува организмот и може да доведе до отфрлање на плодот.

Црниот ким го нормализира нивото на шеќерот во крвта, па затоа е препорачливо да се користи и од луѓе со дијабетес. Маслото од црн ким подобрува состојбата на кожата, помага при губење на косата, ја враќа бојата на побелената коса.

Исто така маслото ја подобрува циркулацијата, го зголемува нивото на хемоглобинот во крвта. Маслото од црн ким се користи уште и за превенција и третман против ракот. Помага при акутни и хронични респираторни заболувања, како што се синузитис, воспаление на средното уво, астма.

Ви претставуваме неколку рецепти кои може да бидат подготвени во домашни услови:
За да го приготвите рецептот ви треба семе на црн ким, и ви е потребна една лажичка мелени семиња, кои се истурат во мал чајник. Истурете ги во чаша топла вода, покријте го садот и оставете да отстои 15 минути. Исцедете и испијте го бавно чајот додека е уште топола.

Во повеќето случаи може да земате по една чаша (150 мл) чај или 2-3 пати на ден за лекување на хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт, како холециститис, ентероколит, ентерит, хепатитис, панкреатитис. Ако ги почитувате препорачаната доза и фреквенцијата на прифаќање, не грижете се за несакани дејства. Во случај на предозирање, чајот може да предизвика иритација на желудникот и цревата, што ќе дознаете од болката која се јавува веднаш по пиењто на чајота. Во овој случај намалете ја дозата или прекинете го земањето.