Традиции на британската кралска венчавка

454

Британските кралски венчавки следат многу традиции кои се развивале со текот на времето. Нивните венчавки се запишуваат во историјата.

Па, погледнете кои се најважните правила и традиции што се следат за време на овие церемонии.

Дозвола за стапување во брак

Првите 6 наследници на тронот мораат да побараат дозвола од кралицата за да се венчаат. На 14-ти март кралицата Елизабета го одобри бракот помеѓу принцот Хари и Меган Маркл и напиша писмо со кое го потврдува тоа.

Прстенот на невестата треба да биде направен од велшко злато

Оваа традиција потекнува од 1923-та година кога прстенот на мајката на Елизабета бил направен од вакво злато. Рудниците за злато во Велс се истрошени, па навистина е тешко да се најде. Поради ова велшкото злато е многу поскапо. Прстените на Елизабета, Дијана, Кејт и Камила биле направени од овој метал. Хари го добил прстенот на Меган од кралицата кратко по веридбата.

Букет на гробот на непознатиот воин

Наместо да го фрла букетот, невестата го поставува на гробот на непознатиот воин во Вестминстер Аби во Лондон. Мајката на Елизабета била првата која го направила ова во чест на војниците и нејзиниот брат Фергус кои загинале во Битката на Лус во 1915-та година.

Официјален семеен портрет

Официјалната фотосесија е уште една традиција. Обично се први помеѓу церемонијата и венчавката. Првиот британски монарх кој го направил ова бил кралот Едвард VII. Принцот Хари и Меган Маркл го одбрале Алекси Лубомирски, еден од најпознатите модни фотографи.

Момчето носи воена униформа

Мажите од британското кралско семејство мораат да служат војска. Сите имаат и титула. Според традицијата, тие се венчаваат во нивните униформи носејќи ги медалите што ги освоиле.

Симболични фустани и дезени

Елизабета која се венчала во 1947-ма година имала вел декориран со цветови кои го симболизирале мирот по Втората светска војна. Меган го украсила својот фустан со 53 цветови кои ги означуваат Велика Британија и речиси сите поранешни колонии.

Нешто старо, нешто ново, нешто позајмено, нешто сино

Според традицијата, секоја британска невеста треба да има нешто старо, нешто ново, нешто позајмено и нешто сино. Кејт Мидлтон носела дијамантски обетки од нејзините родители, стара ирска чипка и сина машна зашиена на фустанот. Круната ја позајмила од кралицата Елизабета.

Гости со шапки

Овој тренд датира пред 1950-тите кога припадниците на високата класа и жените од кралско потекло ретко ја покажувале својата коса. Денес станува збор само за традиција.

Неверојатни торти

Главниот симбол на венчавката е голема овошна торта. Слаткарите потрошиле 5 денови за тортата на Вилијам и Кејт (левата фотографија). Меган и Хари се одлучиле да ја избегнат традицијата и одбрале торта од лимон. Биле употребени 200 лимони и 10 шишиња сируп. Тортата е необична бидејќи не е на повеќе катови, туку е распоредена во повеќе садови.

Парче торта во знак на благодарност

По венчавката, секој гостин добива парче торта во метална кутија и картичка за заблагодарување. Горниот дел од тортата се чува за крштевката на идните деца. Исто така парче од тортата се чува за на аукција.