Tорта со јаболкa

169

Кремаста, лесна за правење и неверојатно вкусна …

Потребно

– за бисквитното тесто

 • 150 гр путер
 • 100 гр шеќер
 • 3 жолчки
 • 150 гр мелени бадеми
 • 100 гр брашно

–  за филот

 • 1 кг јаболки
 • 1 лимон

– за кремот

 • 5 жолчки
 • 200 гр шеќер
 • 6 лажици нишесте
 • 700 мл млеко
 • 2 лажичиња ванилин шеќер

– за шлагот

 • 8 белки
 • 250 гр шеќер во прав

Подготовка

 • Прво подгответе го тестото за кората. Изматете ги жолчките и додадете ги и останатите состојки со постојано матење. Добиената смеса сипете ја во намастен калап за торта и ставете да се пече во загреана рерна на 180 целзиусови степени околу 20 минути.
 • Додека се пече тестото подгответе го филот. Јаболките излупете ги и изрендајте ги. Додадете го сокот од лимон и ставете ги на рингла да се динстаат 10-15 минути.
 • Следно подгответе го кремот. Изматете ги жолчките со шеќерот. Додадете го нишестето и измешајте. Ставете го да се вари млекото со ванилиниот шеќер и пред да почне да врие постепено додадете ги изматените жолчки со постојано мешање. Варете го кремот додека да се згусне. Оставете го да се излади.
 • За шлагот изматете ги белките со шеќерот.
 • На млакото бисквитно тесто нанесете го млакиот фил од јаболки, над него млакиот крем и најодозгора шлагот од белки. Ставете го во загреана рерна да се запече 15-тина минути на 180 целзиусови степени.