Топ храна против опаѓање на косата во есен

238

Есента е време во кое косата почнува да паѓа поинтензивно. Но, косопадот може да е испровоциран од друг здравствен проблем, за кој треба да се консултирате со лекар за соодветна терапија.

Покрај тоа, можете да го промените начинот на исхрана, за да го запрете или одложите опаѓањето.

Постојат некои прехранбени производи, кои докажано помагаат за здравјето на косата и се ефикасни при губење на косата. Кои се тие?

Лосос

Лососот помага при губење на косата поради големото присуство на омега-3 масни киселини. За здравјето на косата, кожата и ноктите се потребни здрави протеини и влакна содржани во месото на лососот. Протеините и омега-3 масните киселини играат важна улога во формирањето на кератин и потхранување на фоликулата на косата.

Мед

Медот е многу корисен при губење на косата . Не само потрошувачката, но и неговата надворешна директна апликација врз косата се одразува добро. Медот делува поволно не само при губење на косата, но и при првут и воспаление на скалпот поради моќните антибактериски состојки.

Ореви

Оревите се многу богати со омега-3 и 6 масни киселини , како и завидна количина антиоксиданси во составот. Редовното консумирање на оваа корисна јатка го инхибира опаѓањето и промовира раст и природна заптивка на влакното.

Школки

Морската храна не им се допаѓа на сите, но придобивките за организмот се безбројни. Школките се со голема содржина на цинк. Овој минерал има директно влијание врз косата, кожата, ноктите и имунолошкиот систем. Дефицитот на цинк во многу случаи е во основата на проблемот губење на косата.

Цинк во големи количини се наоѓа не само во школките, но и во семки од сончоглед, грашок, пченица микроб, наут, јајцата.

Кокосово масло

Кокосовото масло е корисно за косата и за целокупното здравје. Тоа може да се користи како маска за коса, за готвење и за подготовка на домашни лосиони и креми.

Директната примена на кокосово масло делува како мелем за скалпот, бидејќи хидрира во длабочина, ја прави косата еластична и елегантна и ги негува фоликулите. Кокосово масло го стимулира растењето на влакната и го инхибира лесното намалување.

Спанаќ

Спанаќот е исто така богат со цинк, но и на железо. Тој обезбедува и многу важни за здравјето на косата витамин Б12, како и витамините D и С. Јадете спанаќ почесто и ќе забележите колку силна ќе почне да станува косата.