Сутлијаш

130

Сутлијашот е еден од најстарите десерти коишто се подготвуваат од ориз. Се подготвува со млеко, но кога нема млеко, оризот може да се вари само со вода и тогаш десертот се вика зерде.

Потребно состојки

 • Ориз,
 • млеко,
 • шеќер по вкус,
 • пакетче ванилин шеќер,
 • чоколада за готвење,
 • цимет
 • нане.

Подготовка

 • Односот на оризот и млекото е 1:4. Наместо четири дела млеко може да се употребат два дела млеко, а два вода.
 • Во тенџере се ставаат млекото (млекото и водата) и шеќерот да зовријат, па се додава оризот и постојано се меша додека да се згусти.
 • При крај се додава ванилин шеќер.
 • Откако ќе се свари, содржината треба малку да одмори во тенџерето, па потоа се истура во чинии и озгора се ренда чоколадо, се наросува цимет и се додава неколку ливчиња нане.