Супи кои ги топат мастите

94

Знаете ли дека додавајќи одредени состојки, може да ја претвори вкусната чаша супа во совршеното средство за слабеење ?!

Еве ви два чудесни предлога.

Супа од праз

Едноставно е вкусна. Тој дава уникатен вкус на храната и е совршена состојка при подготовка на супа за топење на мастите. Потребни ви се 1 голем праз, 1 кромид, 1 чешне лук, 1 морков, 1 литар супа од зеленчук, малку маслиново масло, сол и бибер.

Исечете ги празот, кромидот и лукчето на ситно. Преливете малку маслиново масло и супата од зеленчук, исто така додадете го морковот. Зачинете со сол и црн пипер и варете 20 минути.

Супа од тиква

Овој портокалв зеленчук е богат со хранливи материи и е одличен избор за оние кои сакаат да слабеат со ниско калорично мени. Супата од тиква заситува и елесна за приготвување. Потребни ви се 1 мала тиква, 2 чешниња лук, 1 чаша супа од зеленчук или вода, 1 лажица бело обезмастено сирење, малку маслиново масло, сол и бибер.

Кората од тиквата исечете ја на коцки. Пресечете го лукчето на половина. Во тенџере ставете малку маслиново масло и супата од зеленчук. Додаде ја тиквата и лукот. Кога сите состојки се добро зготвени, отстранете го тенџерето од ринглата и додајте го обезмастено сирење.