Стави крај на темните кругови околу очите

591

Еве ја тајната, поради која ќе заборавите на естетски корекции.

Пластичните хирурзи се вознемирени поради овие написи. Со нив можете да ставите крај на темните кругови околу очите. Еве лесен домашен рецепт.

Средство №1: Потребни се ви памук или нивни тампони со кои ќе ги ставате облогите од приготвен чај од камилица. Оваа билка содржи антиинфламаторни агенси кои помагаат при третманот на очните капаци. Во текот на постапката деловите на кожата и самите очи во текот на 20-те минути се релаксираат. Кога оваа постапка стане редовен дел од вашите активности, ќе забележите дека навистина има ефект.

Средство №2: Подгответе домашен лосион од природни состојки за да ја вратите виталноста на очите. Подготовката е многу лесна. Користете 4 лажици јогурт, 4 лажици гел од алое вера, 2 лажици овесни трици и 5 парчиња излупена краставица. Измешајте ги состојките и подгответе паста. Нанесете ја на очните капаци. Оставете пастата да дејствува 20 минути, а потоа исплакнете ја со млака вода.

Средство №3: И бидејќи рековме краставици, да продолжиме со оваа насока. Овој зеленчук е одлично средство за борба со темните или тешки заморени капаци. Не може да не сте ставам барем еднаш кругови од краставички на очите. Принципот е ист – Ставете студени кругови на очите и оставете ги да дејствуваат 15-20 минути.

Средство №4: Студена вода е ексклузивен сојузник против виснати капаци. Измијте го лицето со многу ладна вода, за да стегтне кожата и да ги редуцирависнатите очните капаци.

Средство №5: Дали ви се допаѓа да јадете грозје? Тоа е нашиот последен предлог кој сигурно ќе ве заслади. Благодарение на содржината во грозјето ресвератрол овој плод претставува ефикасно средство за борба со виснатите очните капаци. Ресвератролот штити и го забавува клеточното стареење. Ние ве охрабруваме да консумирате редовно грозје и да се радувате на исклучителните својства!