СЕКС И ОЛИМПИСКИ ИГРИ | Сите правила ќе бидат прекршени во Токио, “воннаставните активности” најзастапени | Видео

262

Сексот, дивите забави и развратното однесување се исто така дел од Олимписките игри.

Добро е познато дека сексот на Олимписките игри е вообичаена работа. Олимпиското село, во кое се сместени еден куп млади спортисти од целиот свет, е привлечно за многумина, па затоа спортистите им се препуштаат на волшебствата на дивите забави, па дури сѐ до оргии …

“Ти даваат еден куп кондоми, а што ќе правиш со нив ако не тоа”, ќе речат спортистите кои учествувале на Олимписките игри.

“Млади луѓе, совршени тела, изгледаат одлично, сите на едно место, нема каде да одат, мора да бидат на едно место поради натпреварите. Се разбира дека ќе се сексаат. Зар сте очекувале нешто друго? Да, таму дефинитивно во воздухот има хемија, се чувства наоколу”, изјавија спортистите од повеќе спортови како гости во “Космополитен”, кои разговараа со 28 олимпијци за тоа како да се посексате во Олимпиското село.

Непослушната и откачената Dawn Fraser

Кога на тоа ќе ги додадеме и хостесите, односно сите оние млади луѓе кои работат на Игрите, и како волонтери и по договор, тогаш целата приказна станува уште по скокотлива. Сè се претвора во вистинска лудница …

Robert Whiting е новинар од Токио и автор на книгите “Треба да имате” и “Tokyo Underworld”. Неговите мемоари “Tokyo Junkie: 60 Years of Bright Lights and Back Alleys … and Baseball” се објавени оваа година.

“Олимписките игри се време за меѓународно атлетско натпреварување. Тие исто така се време за секс и алкохол, диви забави и кршење на сите правила”, се вели во текстот на Вајтинг, кој од нафтали извади една луда приказна. Поточно, повеќе од нив …

Имено, тогашната австралиска пливачка ѕвезда Dawn Fraser (сега 83 годишна) напишала за тоа што навистина се случило на Олимписките игри во Токио во 1964 година во нејзината автобиографија “Под површината: Исповеди на олимпискиот шампион”, објавена во 1965 година.

Диви и развратни забави во Олимпиското село

Dawn Lorraine Fraser е, за оние помлади кои не знаат, поранешен успешен австралиски пливач. Таа е повеќекратна олимписка победничка во пливање, а во 1965 година беше примена во Куќата на славните на спортови на вода. На трката на 100 метри слободен стил, таа успеа да победи на три Олимписки игри по ред (1952, 1956 и 1960 година). Некогаш, оваа 83-годишна жена била прилично непослушна …

Fraser, некои од вас можеби се сеќаваат, била позната и по инцидентот со полицијата во Токио, само неколку дена по нејзиниот трет последователен златен медал на Олимписките игри на 100 метри слободно. Забавната и луда пливачка е уапсена откако пред Царската палата во срцето од центарот на Токио го украла олимпиското знаме, а потоа присвоила полициски велосипед за да може да се извлече, водејќи ја полицијата во силна потера“, раскажува авторот.

Во својата книга, Fraser искрено пишуваше за нејзините олимписки искуства во Токио, во која опишува дека крадењето сувенири – сребрени соленици, како и оние за бибер, кристални чаши и други предмети – е честа појава кај олимпијците, како и заморот по натпреварите и дивите секс забави во Олимпиското село.

„Таа исто така откри дека некои земји, вклучувајќи ја Јапонија и Шведска, имале неформален пристап до сексот, а тренерите и службениците биле познати по тоа што имале девојки – и волонтери-аматери и професионалци – кои без пардон влегувале во сексуални односи со сите машки спортисти кои ги посакувале во тој момент. Fraser не кажува за тоа што овие тренери и официјални лица осигурале за спортистките кои сакале да ја намалат сопствената напнатост по тешкиот натпреварувачки ден, но таа е многу прецизна во приказната“, истакнува Robert Whiting.

https://youtu.be/r7UD0w13IdQ

Hope Solo ги опишува „воннаставните активности“

Два месеци откако нејзината книга била објавена во јануари 1965 година, пливачката федерација на Австралија ја суспендира Frase на 10 години.

Ѕвездата на американскиот фудбал Hope Solo, исто така, опишала воннаставни активности во Олимпиското село за време на Олимписките игри во Пекинг 2008 година. Solo и нејзините соиграчки редовно влечеле машки пријатели во нивните соби без одобрение, користејќи ги своите златни медали за да го одвлечат вниманието од безбедноста. По една целовечерна забава, таа се појави во американско утринско шоу, сè уште пијана, многу исцрпена, мамурна, уморна …

Натпреварувачите на Игрите во Лондон 2012 година – каде алкохолот и дрогата беа забранети во Олимпиското село – пишуваа за полнење шишиња вода со алкохол и шверц на плевел, како и за допинг агенси.

На Игрите во Рио во 2016 година, забавите полни со алкохол беа добро документирани, а бројот на кондоми дистрибуирани од официјалните лица достигнал рекордни 450 000 – со 175 000 вреќи лубриканти – што веројатно е нов олимписки рекорд. Спротивно на тоа, официјалните лица на Игрите во Сиднеј во 2000 година дистрибуираа 70 000 кондоми, за да ги снема во првата недела. Сите полуделе кога стануваше збор за секс и забави.

Спремни 150.000 кондоми

“Да не заборавиме кога американскиот пливач Ryan Lochte и тројца членови на пливачкиот тим на САД вандализирале бензинска пумпа во Рио, а потоа излажале дека не го сториле тоа. Беше суспендиран 10 месеци. Крадењето знаме сега изгледа толку невообичаено за сите овие работи. Сепак, не, мислам дека Игрите во 2020 година ќе бидат многу поинакви“, нагласува авторот.

Иако Организациониот комитет во Токио нема да обезбеди алкохол или да го продава во селото, на спортистите ќе им биде дозволено да носат алкохол во куфери. Барањата за пијалоци во празнични прилики ќе бидат олеснети од домашни угостители. Ова секако е во согласност со духот на меѓународното пријателство и соработка што го претставуваат Олимписките игри.

Поради ризиците што ги носи ковидот, ќе бидат преземени мерки за заштита на спортистите во опкружувањето. Влезот во Олимпиското село ќе биде дозволен пет дена пред почетокот на натпреварот, а спортистите ќе можат да заминат само во рок од два дена по завршувањето на Игрите. Секој обид да се напушти селото вклучува сериозни казни, вклучително и дисквалификација.

Во исто време, 150.000 кондоми ќе бидат достапни за употреба на спортистите во рамките на Олимпиското село. Официјалните лица ни велат дека ова е со цел „подигање на свеста за превенција од инфекции, носење дома и просветлување на луѓето“. Но, организаторите ја нагласуваат важноста на одговорното однесување затоа што сè уште постои пандемија на коронавирус, па препорачуваат „спортистите кондомите да ги остават дома“. Секако, спортистите нема да ги послушаат …

Невозможна мисија

“И покрај 8.000 луѓе вработени да ја следат безбедноста на играчите 24 часа на ден, предвидувам дека ќе имаат ист успех во контролирањето на социјалните навики на спортистите, како и на официјалните лица на претходните Олимписки игри. Затоа, ова е невозможна мисија за организаторите. Претставниците на Меѓународниот олимписки комитет исто така ќе без сомнение ќе ги игнорираат правилата на Игрите.

https://youtu.be/LhI0DF8_AWE

Доколку игрите се одржат во вонредна состојба, како што рече потпретседателот на МОК, John Coates, официјалните лица на МОК како него, без сомнение ќе останат во скапи хотели, пиејќи го најдоброто виски и вино што ги нуди Јапонија – додека обичните Јапонци ќе мора да се воздржат од излегување“, истакнува Robert Whiting.

Официјалните лица на МОК ќе го добијат она што го сакаат, вклучувајќи го и претседателот Thomas Bach, кој ќе има аудиенција кај јапонскиот император. Иако 80% од јапонската јавност е против одржувањето на Игрите, анкетата за јавното мислење спроведена од Kyodo News во јануари, несомнено претставниците на МОК ќе уживаат.