Салата од просо, куркума и краставица

3493

Состојки

 • 1 сецкана свежа краставица
 • 100гр просо
 • 1/2 лажиче куркума
 • 1 лажиче ленено семе
 • 100гр крем сир
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1 лажица јогурт
 • хималајска сол и бибер по вкус
 • околу 300мл вода за варење на просото

Подготовка

 • Прво просото го ставаме во топла вода, во која сме додале малку сол да се вари.
 • Вариме од прилика околу 12-15 минути.
 • Проверуваме дали е сварено, ако не е по потреба ставаме уште малку вода.
 • Потоа го истураме во цедалка, го миеме и оставаме убаво да се просуши.
 • Сега во еден сад ги соединуваме ситно сецканата краставица, ленот, куркумата, хималајската сол, ( внимавајте, бидејќи има малку сол и во просото), биберот, крем сирењето, јогуртот, павлаката.
 • Го додаваме исцеденото просо и убаво ја соединуваме цела смеса.
 • Сервираме и ја чуваме во фрижидер околу 20 минути пред да ја послужиме.