Полнети печени јаболка

179

Состојки

  • јаболка 10
  • мелени ореви 50 гр
  • мелени бадеми 50 гр
  • мелени лешници 50 гр
  • суво грозје 50 гр
  • брусница 50гр
  • цимет
  • мед

Подготовка

Измијте ги јаболките и направете длабнатина во нив. Наполнете ги со смесата од мелените ореви, бадеми и лешници со сувото грозје и брусницата. Ако љубите послатка смеса додадете мед (или откако ќе се испечат па врз нив додете го како прелив).

Од едно јајце одвојте ја белката и изматете ја додека не зацврсти. Истата ја ставате преку јаболката и ја посипувате со цимет.

Печете во загреана рерна на 200C околу 20 минути.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.