Овој облакодер без прозорци, за кој кружат морничави теории, е една од најмистериозните градби во светот | Фото/Видео

887

Корисниците на социјалните мрежи беа шокирани од мистериозниот облакодер во Њујорк кој има дури 40 ката и крие мрачни тајни.

Морничава и вознемирувачка зграда во Њујорк се издвојува меѓу останатите, а им го привлече вниманието на многу збунети минувачи. Облакодерот е висок 40 ката, но нема прозорци, поради што луѓето се прашуваат што се случува внатре.

И Том Хенкс е застрашувачки

Постојат необични теории за тоа што се крие зад неговите ѕидови. На секои неколку години на социјалните мрежи се појавуваат фотографии и видеа од морничавиот облакодер. Во 2017 година, дури и Том Хенкс објави на социјалните мрежи:

“Ова е најстрашната зграда што сум ја видел! Што ли се случува внатре?”

Откако видеата од зградата биле споделени на Твитер и Редит оваа недела, корисниците на Интернет го кажаа своето мислење за тоа што има внатре, при што едно лице напиша: „Ми дава вибрации за MI-6“, а друго додава: „На луѓето-гуштери не им требаат прозорци“.

Мрачните тајни на облакодерот

Теоретичарите на заговор веруваат дека станува збор за тајна база на НСА (Агенција за национална безбедност). Нивната истрага ги открила документите на Едвард Сноуден, кои служат како убедлив доказ дека улицата Thomas 33 служела како локација за надзор на НСА.

Според поранешен инженер на AT&T – се верува дека постои врска што ги насочува телефонските повици меѓу Соединетите Држави и земјите ширум светот. Агенцијата, наводно, ги прислушувала тие повици од безбеден објект во зградата на AT&T, која е една од најважните локации за надзор на Националната агенција за безбедност во САД.

Протечените документи на Едвард Сноуден тврдат дека структурата била користена за шпионирање на телефонски повици, факс пораки и интернет податоци и првпат била развиена под името „Проект Х“. НСА одби да ја коментира истрагата за The Intercept, а што всушност се случува зад вратите на зградата останува мистерија.

За што служела зградата?

Вистината зад зградата навистина не одговара на лудите теории за вонземјаните и „луѓето гуштери“, сепак, таа е интересна и наводно има некои мрачни тајни.

Се наоѓа на улицата Thomas 33 во Њујорк, а позната е и како зградата ‘Long Lines’. Облакодерот е дизајниран и изграден помеѓу 1969 и 1974 година за да ја смести опремата за телефонска комутација на AT&T (American Telephone and Telegraph Company) – еден од најважните телекомуникациски центри во САД. Опремата бара високо ниво на простор и сигурна локација, затоа катовите на зградата се повисоки од просечните. Иако неговата висина достигнува 40 ката, всушност има само 29 од нив.

Исто така, се вели дека облакодерот првично бил дизајниран да издржи нуклеарна експлозија и дека имал доволно храна да одржува 1.500 луѓе во живот две недели во случај на катастрофа.

За што се користи денес?

Откако е изграден, се користел како телефонска меѓуградска централа AT&T до 1999 година, кога компанијата се преселила на друга локација.

Денес, облакодерот без прозорци понекогаш се користи за неговата оригинална намена од страна на некои локални оператори. Другите области на зградата, наводно, се користат како центар за податоци со висока безбедност. Сега е подобро познат како улица Thomas 33, наместо зградата AT&T или „Long Lines Building“.