Оваа подморница изгледа како НЛО и ви нуди животно искуство | Погледнете што може да направи | Видео

367

Извонредната нова подморница, Triton 660 AVA, ја освои имагинацијата на љубителите на океаните ширум светот со својот футуристички дизајн и неспоредливото подводно искуство.

Во облик на НЛО и опремена со простран проѕирен прозорец, таа им овозможува на патниците да се фрлат во длабочините на океанот како никогаш досега.

Додека истражуваат длабочини до 200 метри под површината на водата, гостите можат да се препуштат на различни активности, од јадење и шампањ до дури и размена на завети на подводна свадбена церемонија. Сепак, има и астрономска цена од 6,3 милиони долари (5,9 милиони евра).

Компанијата Triton од Флорида е позната и по изработката на DSV Limiting Factor – подморница за длабоки води која славно стигнала до потонатиот брод Титаник во 2019 година. Но, кога станува збор за подморницата 660 AVA, компанијата ветува „забавно ориентирани подводни искуства“.

Луксузно и безбедно

Со удобни кожни седишта, атмосферско осветлување и систем за опкружувачки звук, подморницата обезбедува интимна средина за гостите да уживаат во музиката додека се восхитуваат на чудата на океанот преку својот патентиран акрилен прозорец.

Triton 660 AVA располага со нов револуционерен контролер, Hammerhead, кој овозможува безжична контрола од секое седиште во кабината. Дизајниран е имајќи ја предвид безбедноста бидејќи секоја подморница се подложува на ригорозни тестирања за да се обезбеди усогласеност со барањата за сертификација.

Patrick Lahey, извршен директор на Triton, ја нагласи безбедноста и доверливоста на нивните сертифицирани подморници, спротивставувајќи ги со трагичната судбина на приватната сопственост на Titan, управувана од OceanGate. Titan, кој претрпе „катастрофална имплозија“ на пат до потонатиот брод Titanic, ја истакна важноста на сертифицираните и акредитирани подморници за безбедно подводно истражување.

Најмистериозните граници

И покрај привлечноста на авантурите во морските длабочини, ризиците поврзани со истражувањето на подморницата остануваат, што ја нагласува потребата од строги безбедносни мерки и прецизен инженеринг за да се обезбеди безбедност на сите на бродот.

Покрај тоа, Triton 660 AVA не е само технолошко чудо, туку и чекор кон невидени подводни искуства. Од јадење среде чудата на длабокото до славење на животните пресвртници во неземскиот свет, 660 AVA нуди поглед во светот на кој малкумина некогаш биле сведоци.

Додека истражувањето на океаните продолжува да ги поместува границите на човечкото откритие, иновациите како Triton 660 AVA го отвораат патот за нови хоризонти во подводниот туризам и научните истражувања. Со секое патување во бездната, ние сме се поблиску до откривање на мистериите на океанот и подлабоко разбирање на најенигматичните граници на нашата планета.