Ова се најбогатите луѓе во Европа

511

Европеец во моментов е најбогатиот човек во светот.

Bernard Arnault, менаџерот на најголемата империја на малопродажба на луксуз во светот, седи на овој трон веќе солидна недела, победувајќи го поранешниот носител на титулата Илон Маск од првото место.

Но, 73-годишниот Французин не е единствениот мултимилијардер на Стариот континент. Заедно со него се неколку од најбогатите луѓе во светот, меѓу кои една жена, пет шефови на империи за убавина и облека и еден руски милијардер кој моментално е под американски санкции.

Bernard Arnault

Bernard Arnault има проценета нето вредност од околу 149 милијарди евра, што е за неверојатни 14 милијарди евра повеќе од неговиот претходник, Илон Маск, кој е сопственик на Tesla и Twitter.

За да го ставиме во перспектива богатството на Arnault, тоа е околу десет пати поголема од вредноста на вкупниот извоз на вино и жестоки пијалоци на Франција во 2021 година, вториот најголем извоз во земјата.

Тој е сопственик на некои од најпознатите луксузни брендови во светот, вклучувајќи ги Louis Vuitton, Kenzo, Moët Hennessy и Tiffany & Co.

Françoise Bettencourt Meyers

Françoise Bettencourt Meyers е најбогатата жена во светот, со проценета нето вредност од околу 66 милијарди евра.

Нејзиното нето богатство е приближно исто како една третина од туристичкиот сектор во нејзината земја пред Ковид-19.

И покрај огромното богатство, 69-годишната Французинка е само 13-та најбогата личност во светот. Но, нејзината козметичка империја би можела да и помогне да го надмине тоа, бидејќи моментално е потпретседател на управниот одбор на L’Oréal.

Компанијата – основана од нејзиниот дедо во 1909 година – е најголемиот светски козметички бренд.

Amancio Ortega

Третиот најбогат човек во Европа е Amancio Ortega, чие богатство е приближно 50 милијарди евра.

Иако е само 23. најбогат човек на светот, повеќето луѓе веројатно слушнале за него, ако не и купиле во некоја од неговите продавници.

Тој е сопственик на матичната компанија на Зара, контроверзен бренд за брза мода кој стигна до многу страни на светот, со повеќе од 7.400 продавници ширум светот.

И покрај неговото релативно ниско место на глобалната листа, 86-годишникот роден во Шпанија има проценета вредност од околу 24 милиони пати повеќе од просечниот приход на Шпанец.

Alain и Gerard Wertheimer

Alain и Gerard Wertheimer, браќата од Франција, се четврти и петти најбогати луѓе во Европа – и 26-ти и 27-ми најбогати луѓе во светот.

Милијардерите имаат нето богатство од околу 40 милијарди евра, а тие се косопственици на познатата париска куќа за мириси и мода Chanel, чија вредност во 2021 година изнесува околу 15 милијарди евра.

Нивното богатство е во голема мера наследено, бидејќи нивното семејство беше еден од главните покровители на истоимената куќа и оригиналната дизајнерка, Coco Chanel, уште во 1920-тите.

Giovanni Ferrero & Family

Со нето богатство од околу 39 милијарди евра, Giovanni Ferrero и неговото семејство се шести најбогати во Европа и 29-ти на светската листа на богаташи.

За разлика од нивните претходници, богатството на Ferrero доаѓа главно од нивната компанија за чоколади.

Тие, исто така, ја поседуваат компанијата зад европските класици на бонбони како што се Nutella, Kinder и Tic Tacs.

François Pinault

François Pinault е седмата најбогата личност во Европа и 30-та во светот, со нето богатство од околу 33,4 милијарди евра. Веројатно сте слушнале за еден од неговите брендови: Gucci.

Но, пред да ја основа луксузната групација Керинг, која поседува и други модни брендови како Saint Laurent и Alexander McQueen, Pinault го напуштил средното училиште во северозападниот француски регион Brittany.

Тој е сопственик и на Меѓународната аукциска куќа Christie и наводно има лична уметничка колекција од повеќе од 2.000 дела.

Klaus-Michael Kühne

Klaus-Michael Kühne е осмата најбогата личност во Европа и 35-та во светот.

Се проценува на околу 30 милијарди евра, што можеби не изгледа многу во споредба со остатокот од листата, но е приближно иста големина како 12% од евидентираниот вкупен приход на германската автомобилска индустрија во 2021 година.

Овој 85-годишен Германец најголемиот дел од своето богатство го заработил од две бродски компании. Тој е сопственик на најголемиот поморски шпедитер кој превезува товарни бродови низ светот.

Владимир Олегович Потанин

Проценет на околу 27 милијарди евра, Владимир Потанин официјално е најбогатиот човек во Русија. Тој е исто така деветти најбогат човек во Европа и 40-ти најбогат човек во светот.

61-годишниот е најголемиот производител на висококвалитетен никел. Тој, неговата сопруга и неговата ќерка, исто така, неодамна се најдоа на списокот со нови санкции на САД против Москва во обид да таргетираат луѓе и компании блиски до рускиот претседател Владимир Путин. Иако не е јасно како тоа ќе влијае на неговиот пласман на оваа листа, неговиот ранг би можел да се промени и поради друга, тајна причина: скриеното богатство на Русија.

Што се однесува до рускиот претседател Путин, тој официјално има државен приход од околу 132.000 евра. Но, некои нашироко шпекулираат дека тој би можел да има скриено богатство од околу 188 милијарди евра, што далеку ги надминува сите луѓе на оваа листа.

Ако ова е вистина, тоа би го направило најбогатиот човек на светот, заклучува Euronews.