Ова е најмоќниот домашен антибиотик

1008

Рен е растение кое содржи гликозид, калиум, сулфур и многу витамин Ц.

Благодарение на овие својства, може да се користи не само како зачин за многу јадења, туку и за медицински цели.

Ренот е високо ефективен природен антибиотик. Вака влијае на човечкото тело:

  • Ги загрева мукозните мембрани и кожата го нормализира снабдувањето со крв во бубрезите и има диуретично дејство
  • Го забрзува одливот на жолчката
  • Ја подобрува циркулацијата на крвта
  • Омекнува кашлица
  • Го намалува шеќерот во крвта
  • Го подобрува функционирањето на гастроинтестиналниот тракт.

Единствените контраиндикации за употреба на овој производ се зголемено потење и алергија на сенфоли.

Во случај на дигестивни нарушувања, додадете една лажичка рендан рен во чаша топло млеко и консумирајте го овој пијалок еднаш на ден – по можност навечер. Повторете ја постапката по две до три недели.

Рен против настинка и грип

За да спречите развој на настинка, консумирајте 50 грама рендан рен, конзервиран или свеж, секој ден. Ова е ефикасен третман кој не се препорачува за оние кои страдаат од стомачни или бубрежни заболувања.

Измешајте рендан рен со мед (односот е 1 лажица рен и 3 лажици мед) и користете го при кашлање или симптоми на астма, но само кога телесната температура не е покачена. Медот ја омекнува острината на ренот и придонесува за брзо уништување на патогени микроорганизми. Доволно е да се земе една мала лажичка од овој состав 5 пати на ден. Ако сакате да го подобрите дејството на овој лек, додадете малку рендан кромид и 5 лажици вода, а потоа измешајте и користете го како лек.

Во случај на грип

Истурете лажица рендан рен преку чаша врела вода и оставете го да врие 5 минути. Процедете го и пијте го овој чај 3 до 4 пати.

Во случај на ревматизам и главоболка

Коренот од ренот ситно исецкајте го во должина од 10 см. Потоа додадете малку вода и ставете ја оваа смеса на ленена крпа и ставете ја како облога на болното место. Ако страдате од главоболка, ставете облога од рен на задниот дел од главата. Пред да нанесете облога, подмачкајте ја кожата со масло. Држете ја облогата 5 минути и потоа исплакнете го со млака вода.

Дезинфекција на рана

Изрендајте го коренот од рен и измешајте го со литар 70% алкохол. По два дена, исцедете го алкохолот. Подмачкајте ги раните со добиениот состав и дезинфицирајте ги на тој начин.