Одберете си витамински напиток

109

Напиток со цвекло

Состојки

 • 1 помала главица цвекло
 • морков
 • јаболко
 • ½ шољичка вода
 • 2 ротквици
 • ½ лажица семки од сончоглед
 • лажица мед

Подготовка

Излупете ги и исецкајте ги цвеклото, морковот и јаболкото и ротквицата. Испасирајте ги и додадете вода. Потоа додадете ги семките од сончоглед и додадете го медот. Матете додека смесата да стане пенаста.

Енергетска бомба со морков, јаболко и портокал

Состојки

 • морков
 • целер
 • ½ црвена пиперка
 • портокал
 • ѓумбир
 • јогурт
 • јаболко

Подготовка

Излупете го јаболкото, морковот и целерот, а од пиперката извадете ги семките. Излупете го портокалот и изрендајте го ѓумбирот. Сите состојки ситно исецкајте ги. Морковот, целерот, пиперката, портокалот, ѓумбирот и јаболкот ставете ги во блендер, додадете го јогуртот и добро испасирајте.

Напиток од јаболко, киви и спанаќ

Состојки

 • 2 зелени јаболки
 • шака спанаќ
 • киви
 • ½ краставица
 • 2 лажици јогурт

Подготовка

Излупете и исецкајте ги јаболките. Излупете и исецкајте го кивито и краставиците. Измијте го и исецкајте спанаќот. Ставете се во блендер и пасирајте.