Maki sushi со туна – традиционално јапонско јадење

124

Подгответе сами со овој едноставен рецепт маки суши со туна.

Maki sushi со туна е еден од рецептите за подготовка на суши. Sushi е традиционално јапонско јадење кое е многу популарно и кај нас.

Maki sushi со туна

Потребно 

  • 15 дкг туна филе
  • 2 листа морски алги
  • 40 дкг ориз
  • 2 лажички шеќер
  • лажичка сол
  • 2 лажички оцет од ориз
  • соја сос
  • тестенини wasabi
  • ѓумбир шуси

Подготовка

Исплакнете го оризот со ладна вода и оставете да зоврие. Гответе го оризот ‘al dente’.

Ставете шеќер, сол и оцет на тава и загрејте ги сите состојки на тивок оган. Кога оризот е готов, посипете го со шеќер, сол и оцетот од ориз и со тенкиод дел од лажицата измешајте.

Се лади на собна температура додека не стане млака, не е целосно ладна.

Исечете го филето од туна на ленти. Исечете ги алгите на поширокиот дел на половина, па на половина на поширокиот дел и ставете ја сјајната страна на основата на бамбусово дрво.

Покријте 2/3 од површината на листот нори со ориз, а потоа покријте го оризот со паста васаби и наредете стапчиња од туна. Премачкајте го делот од листот кој не е полнет со влажни прсти и свиткајте во маки суши па залепете го навлажнетиот крај на листот нори во ролната.

Натопете го нож во вода и оцет од ориз и исечете ги на 6 еднакви делови. Maki sushi со туна е готов и подготвен за сервирање.